Svět se připravuje na cirkus, kterým bude vrcholná schůzka zemí G-20. Určitě dojde na bouřlivé diskuse, ale nebyli bychom překvapeni, kdyby byl nakonec jediným vítězem hotelový a pohostinský průmysl v Soulu.

Spojené státy právě realizují svůj vlastní program měnové manipulace - říká se tomu kvantitativní uvolňování - zatímco Čína se bude pravděpodobně držet zpátky. Ale možná že to zase něčím opepří Němci.

Dnešní kalendář snad ani nemůže být prázdnější. Vzhledem ke Dni válečných veteránů byla americká zpráva o počtech žádostí o podporu v nezaměstnanosti zveřejněna již včera a v porovnání s minulým týdnem přinesla zlepšení. Údaje z Evropy budou rovněž velmi skrovné.

Během obchodování na asijských trzích přišla spousta dat z Číny. Většinou překvapila směrem vzhůru, včetně inflace, která se v říjnu zvýšila meziročně na 4,4 procenta oproti 3,6 procenta z předchozího měsíce. Po středečním rozhodnutí čínských úřadů o dalším zvýšení povinných minimálních rezerv by to neměl být žádný velký šok.

Pokud jde o další údaje z východu, australská zpráva o zaměstnanosti přišla za říjen s velmi dobrými čísly, což podpořilo rozhodnutí RBA z minulého týdne zvýšit cílovou sazbu o 25 bazických bodů na 4,75 procenta. Míra nezaměstnanosti nečekaně vzrostla z 5,1 % na 5,4 %, ale dalších 29,7 tis. občanů našlo zaměstnání. Může se to zdát podivné, ale příčina spočívá v míře účasti na trhu práce, která vzrostla z 65,6 % na 65,9 %. Jinými slovy, na trh práce vstoupilo mnoho lidí, ale vzhledem k tomu, že ne všichni (i když velmi dobrých 29,7 tis. ano) našli práci, míra nezaměstnanosti vzrostla.

Obchodní deficit USA se snížil více, než se očekávalo - v září na 44 mld. USD. Obchodní deficit za srpen byl lehce revidován směrem dolů na to -46,5 mld. USD. Vývoz téměř nevzrostl (0,3 % meziměsíčně), zato dovoz klesl dostatečně (-1,0 %) na to, abychom dosáhli obchodního deficitu, který předčil očekávání. Vývoz zboží zůstal na zhruba stejné úrovni (107,6 mld. USD oproti poslednímu údaji 107,5 mld. USD), dovoz zboží ale poklesl o 1,3 % na 164,4 mld. USD.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru