Banky na Slovensku

Penta Investments


Finanční skupina Penta, majitel sázkové společnosti Fortuna nebo Aera Vodochody, výrazněji vstupuje do bankovnictví. Penta se dohodla s Dexia Kommunalkredit Bank, dceřinou společností skupiny Dexia, na odkoupení Dexia banky Slovensko.

Obě strany uzavřely smlouvu o prodeji a koupi 88,71procentního podílu akcií společnosti. Úspěšné dokončení transakce je podmíněno schválením Národní bankou Slovenska a slovenského antimonopolního úřadu.

Penta převzetí oznámila v tiskové zprávě. Výše transakce nebyla zveřejněna. Po ukončení transakce dojde k povinné nabídce minoritním akcionářům na odkoupení jejich podílů majoritním vlastníkem.

„Naše zkušenosti z bankovního sektoru, na němž působíme prostřednictvím Privatbanky, dokazují, že na slovenském bankovním trhu existuje prostor pro konsolidaci, a proto jsme se rozhodli rozšířit naše investice ve finančním sektoru,“ uvedl Jozef Oravkin, partner Penta Investments.

Mluvčí slovenské banky Michal Fúrik uvedl, že transakce je součástí dohody s Evropskou komisí dosaženou v únoru 2010. "Ta nařizuje skupině Dexia prodej Dexia banky Slovensko do 31. října 2012," dodal.

Dexia je podle výše vkladů sedmou největší bankou na Slovensku a má 49 poboček. O koupi podílu na slovenské Dexii se kromě Penty ucházela i finanční skupina J&T. Dalšími zájemci byly podle médií Istrokapital a Tatra banka.

„Dexia banka Slovensko má vyvážený byznysový model. Penta má v úmyslu zachovat dlouhodobé partnerství s municipalitami, které zůstane jedním z pilířů podnikání banky. Příležitost vidíme zejména v oblasti retailu, naším cílem je rozšířit retailovou působnost banky a posílit její pozici v tomto sektoru,“ řekl Oravkin s tím, že firma hodlá expandovat pobočkovou síť banky.

Penta expanduje

Mluvčí Penty Martin Danko již dříve uvedl, že Penta má o expanzi v bankovnictví velký zájem a ráda by v oboru posílila nejen na Slovensku, ale i v okolních zemích, kde je aktivní. „V retailovém bankovnictví cítíme velký potenciál, na Slovensku i v České republice,“ zdůraznil  Danko.

Martin Danko (Penta): Slovenský trh tolik malých bank neuživí

Proč Penta koupila Dexia banku Slovensko?
Protože retailové bankovnictví nabízí na Slovensku zajímavé možnosti. V segmentu středních bank, kam Dexia patří, dojde na Slovensku ke konsolidaci trhu. Takové množství bank, jaké je zde, nyní se prostě neuživí. V budoucnu je proto možné, že může dojít ke sloučení Dexie s jinou bankou podobné velikosti. Tím by mohla vzniknout banka, která by se vyrovnala trojici jasně největších slovenských bank (Tatrabanka, VÚB a Slovenská sporiteľna). Ale tyto úvahy jsou v tuto chvíli předčasné.

Jak silnou pozici bude mít nyní bankovnictví v rámci celé skupiny Penta?
Připravujeme studie, které mají analyzovat naše pozice a možnosti v tomto sektoru. Je možné, že ke dvěma našim základním oblastem podnikání, což jsou private equity a nemovitosti, vyroste třetí silný pilíř: bankovnictví.

V Česku v současnosti provozujete banku specializující se na privátní klientelu (Privatbanka). Plánujete vstoupit na tento trh i v retailovém bankovnictví?
Pokud se rozhodneme vybudovat bankovnictví jako samostatnou divizi, budeme se samozřejmě zajímat i o další trhy regionu, včetně České republiky. Nic konkrétního ale v tuto chvíli rozpracováno nemáme.

Akcionáři Penty se letos rozhodli přidat ke dvěma hlavním oborům, jimž se skupina zatím věnuje, tedy oblasti private equity a nemovitostí, ještě „třetí nohu“ – bankovnictví.

Konkurenční velké investiční skupiny PPF a J&T, které expandují z Prahy či Bratislavy do střední a východní Evropy, již mají vlastní bankovní divize.

Penta má sice také svůj bankovní ústav, její Privatbanka ovšem hraje na českém trhu mizivou roli a ani na Slovensku nepatří k předním hráčům. Zaměřuje se prakticky jen na privátní bankovnictví. 

Dexia banka Slovensko působí na trhu od roku 1993, kdy zde začala pod názvem Prvá komunálna banka. Finanční skupina Dexia se stala majoritním akcionářem v roce 2000. Loni skončila slovenská Dexia ve ztrátě více než 13 milionů eur (320 milionů Kč).