Hrozba stávky veřejných zaměstnanců, kterou kvůli snižování platů o 10 procent chystají odbory na středu 8. prosince, vyvolala nebývale ostrou reakci zástupců soukromých zaměstnavatelů.

Čeští byznysmeni odborářům vytýkají, že se nechtějí ani v době všeobecného šetření uskromnit. A připomínají jim, že zatímco firmy musely hlavně v roce 2009 snižovat v soukromé sféře platy zaměstnanců o několik procent, úředníků, policistů nebo zdravotníků se šetření vůbec nedotklo.

Podle zástupců zaměstnavatelů proto teď nemají veřejní zaměstnanci morální právo stávkovat, a naopak by se měli uskromnit stejně jako jejich zaměstnanci v soukromých firmách.

Taky jsme snižovali platy o 10 procent

„Zaměstnavatelé a zaměstnavatelské svazy vyzývají svým jménem i jménem svých zaměstnanců pracovníky státního sektoru, aby i oni přijali svůj díl při podílení se na překonání důsledků krize a nepodléhali tlaku odborových svazů, zejména jejich předáků,“ píší v otevřené výzvě odborům lídři Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Svazu průmyslu a dopravy. Celou výzvu se podařilo serveru iHNed získat (viz na konci článku).

„Myslím, že je trochu sobecké a nezodpovědné od odborů ve veřejné správě, aby v době úspor hrozily stávkou. Místo stávkování by měly lidem i firmám nabízet kvalitní služby,“ zlobí se viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a signatář výzvy Jaroslav Hanák, který se chystá výzvu předat odborům na nejbližším společném jednání.

„Třeba já jsem musel ve firmě hned na začátku roku 2009 kvůli nedostatku zakázek snížit platy o 10 procent. Mí zaměstnanci s tím souhlasili, protože věděli, že jen kvůli tomu jsem nemusel nikoho propustit,“ dodává majitel firmy JaS Jaromír Schubert.

Velmi podobně prý musel ve své firmě škrtat i šéf Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda. "V září 2008 se nám začaly snižovat tržby o 30 procent. Na začátku ledna 2009 jsem proto svolal poradu a navrhnul jsem zaměstnancům snížení objemu mezd o 10 procent. Na oplátku jsme slíbili, že nikoho z nich nepropustíme a to jsme díky snížení platů dodrželi. Mimochodem - platy v naší firmě se ještě na původní úroveň z roku 2008 nedostaly ani dnes," popisuje Danda.

Odbory: Vůbec tomu nerozumíte

Odboráři ale s výzvou dvou největších českých podnikatelských svazů zásadně nesouhlasí. A tvrdí, že soukromé firmy důvodům odborů ke stávce vůbec nerozumí.

„Srovnávat situaci ve firmách v roce 2009 a ve veřejné sféře v roce 2011 je naprosto primitivní. Já chápu, že musely některé firmy v krizovém roce 2009 kvůli nedostatku práce snižovat platy. Ale zdravotníci, hasiči nebo úředníci nemají méně práce. Musí pracovat pořád stejně,“ vysvětluje šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil, proč je stávka odborů oprávněná.

Předseda největší odborové centrály by byl prý ochoten s vládou ještě jednat o tom, kdyby plánované snížení objemu mezd o 10 procent platilo jen na rok, jako v některých firmách. Vláda ale počítá s tím, že snížení platů zakonzervuje až do roku 2014.

"Pokud by ty platy byly sníženy jen dočasně na půl roku nebo na rok, jako se děje u soukromých zaměstnavatelů, tak by to bylo něco úplně jiného. Vláda chce ale snížit platy trvale a to je naprosto nepřijatelné," argumentuje Zavadil.

Pravdou je, že snížení platů u zaměstnanců v soukromých firmách bylo většinou dočasné a netýkalo se zdaleka všech firem. Podle dat Českého statistického úřadu stouply reálné mzdy v soukromém sektoru i přes krizi skoro o tři procenta, což je jen o procento méně než u veřejných zaměstnanců.

Platy sice rostly hlavně kvůli tomu, že se firmy zbavovaly lidí s nižšími platy, což opticky zvyšovalo průměrnou mzdu u soukromíků, ale i tak to svědčí o tom, že zdaleka ne všechny firmy musely snižovat mzdy. "Třeba u nás jsme kvůli výpadkům zakázek mzdy pouze zmrazily, ale nebylo to zadarmo. Místo toho jsme propustili některé méně výkonné zaměstnance. Znám ale desítky velkých i středních firem, které musely platy snížit," dodává viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jiří Hanák.

SOUKROMÝ SEKTOR VYZÝVÁ STÁTNÍ ZAMĚSTNANCE K NÁSLEDOVÁNÍ

Zaměstnanci soukromých firem v minulém roce i počátkem letošního roku po dohodě se svými zaměstnavateli s cílem udržet chod firem a pracovní místa, akceptovali stagnaci nebo i snížení mezd v řádu několika %. Pochopili, že jen tak je možné absorbovat ekonomické důsledky krize a zachránit firmy před bankrotem a zastavením výroby.

A právě s ohledem na tyto oběti, které soukromý sektor a jeho zaměstnanci podstoupili během uplynulých dvou let nechápou, proč by stejný přístup k řešení důsledků krize a stavu veřejných financí nemohli podstoupit i pracovníci veřejného sektoru.

Zaměstnavatelé a zaměstnavatelské svazy vyzývají svým jménem i jménem svých zaměstnanců pracovníky státního sektoru, aby i oni přijali svůj díl při podílení se na překonání důsledků krize a nepodléhali tlaku odborových svazů, zejména jejich předáků.

Svaz průmyslu a dopravy ČR
Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR

Schváleno orgány SPD ČR a Konfederace zam. a podnik. svazů ČR

10.11.2010