Cena zlata překonává historické rekordy, roste i cena ropy, na rekordy se šplhají akcie.Tento vývoj zajistil slušné zisky i Čechům, kteří vložili prostředky do vhodných podílových fondů. Například investice do Zlatého fondu ČP Invest zaměřeného na drahé kovy a na akcie firem, které je těží, se meziročně zhodnotila o víc než 15 procent.

Ještě podstatně vyšší výnos bylo možné dosáhnout na rozvíjejících se trzích, což dokládá fond ESPA Stock Istanbul. Ten za dvanáct měsíců vzrostl o 69 procent v eurech, v korunovém vyjádření pak o víc než 72 procent. Právě tyto trhy a komodity totiž těží z toho, že Američané pouštějí do oběhu stále více dolarů a oslabují svou měnu. Velké zámořské investory to totiž nutí více utrácet a vybírají si k tomu země mimo rozvinutý svět.

Turecký růst je impozantní, ale není ojedinělý. Daří se například i brazilským a čínským akciím. Hlavní index burzy v Šanghaji si za posledních dvanáct měsíců připsal 60 procent.

Češi neriskují a zůstávají "doma"

Manažeři velkých českých inves­tičních fondů však kvůli averzi klientů na riziko tyto příležitosti příliš nevyhledávají. Zůstávají raději u investic ve střední Evropě. I proto nejsou výnosy těch největších českých fondů tak závratné.

"Investice do rozvíjejících se trhů jsou v principu dobré, pokud se váš investiční horizont pohybuje v řádu několika let. Přesto je běžným klientům nedoporučuji, neboť znám jejich očekávání - a to je neprodělat," říká Josef Beneš, šéf Asociace pro kapitálový trh.

Hlubší pokles čínských či brazilských akcií totiž nelze v případě nepříznivého vývoje světové ekonomiky vyloučit. "Dlouho platilo, že aktiva na rozvíjejících se trzích by se měla v porovnání s vyspělými trhy obchodovat se slevou, teď je tomu naopak," upozorňuje Petr Zajíc, který spolurozhoduje o investiční strategii fondů společnosti Pioneer Asset Management.

V Praze "čaruje" ČEZ

Na druhou stranu, zejména české burze se nijak zvlášť nedaří. Právě české akcie, jichž mají velké fondy hodně, spíše padají. V době současného růstu ve světě posílila za měsíc jen o tři procenta.

"Může za to hlavně energetický ČEZ, který má potíže. Právě s ČEZ přitom proběhne na české burze mnohdy i polovina všech obchodů. Důvodem je také nezájem investorů o českou burzu," vysvětluje hlavní ekonom makléřského domu Patria Finance David Marek. Na burze v Praze je totiž velmi málo firem, které jsou pro zahraniční investory zajímavé. A tak Prahu peníze ze zahraničí míjejí.

Kde se tedy bude dál vydělávat? Úspěch mohou stále přinést investice do Turecka. Tato země má druhý největší hospodářský růst na světě. V době, kdy nákupy aut na západě propadly, registrace nových aut v Turecku vzrostla o 264 procent. "Sázíme na růst spotřebitelské poptávky daný tím, jak zde roste bohatství střední střídy," vysvětluje jeho atraktivitu Zajíc.

Jak "nové" americké peníze zahýbaly za poslední měsíc s trhy


Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru