Celkem 19 členských států Evropské unie musí vrátit zemědělské dotace v hodnotě téměř 15 miliard korun (578,5 milionu eur). Česko má vrátit jen zhruba 17 milionů korun (670.000 eur) kvůli nedostatečné kontrole vyvážených surovin. Novináře o tom dnes informovala Evropská komise.

Peníze musí unijní státy vracet kvůli nedodržení pravidel EU při jejich využití. Zdaleka největším "hříšníkem" jsou Řekové, kteří musí vrátit celkem 350 milionů eur, tedy více než osm miliard korun. Drtivou většinu této částky tvoří pochybení řecké vlády při odvozování dotací podle výměry zemědělské půdy. Nedostatky Evropská komise ovšem objevila i v případě řeckého kontrolního systému využívání dotací.

"Nepolevujeme v úsilí o zajištění co nejlepší kontroly způsobu, jakým jsou vynakládány peníze na podporu zemědělství, abychom ověřili, že se penězi daňových poplatníků neplýtvá," řekl novinářům eurokomisař pro zemědělství Dacian Cioloş.

Druhou největší částku musí paradoxně vrátit Rumunsko, a to za pochybení, které se udály v době, kdy byl tamním ministrem zemědělství právě současný eurokomisař. Bukurešť musí do Bruselu vrátit téměř 42 milionů eur, tedy zhruba jednu miliardu korun. Jde přitom o podobné prohřešky jako v případě Řecka.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru