Na kapitálových trzích se vyrojily spekulace, že Číňané začnou masově skupovat vládní dluhopisy nejen Španělska, ale i Portugalska. Právě do této země koncem tohoto týdne přijede prezident Chu Ťin-tchao. Na pořadu jednání jistě budou investice. Nejen do reálné ekonomiky, ale i do cenných papírů.

Stejný průběh mělo nedávné jednání v Aténách, kde Čína projevila zájem o řecké vládní dluhopisy. Slíbila, že je začne nakupovat, jakmile se Řecko vrátí na kapitálové trhy.

Čína potřebuje zhodnocovat své obrovské devizové rezervy, které se blíží 2,5 bilionu dolarů, a jsou tak nejvyšší na světě.

Uvedená suma se díky trvalému obchodnímu přebytku neustále zvyšuje. Podle včera zveřejněné zprávy Světové banky bude mít Peking koncem letošního roku v devizové pokladně skoro 2,8 bilionu dolarů a za další rok skoro 3,2 bilionu dolarů. Dvakrát více než v roce 2007.

Čínský expert varuje

O portugalské vládní dluhopisy je mezi investory velký zájem. Včera na londýnském trhu podle údajů agentury Bloomberg vynášely 6,27 procenta ročně, španělské 4,28 procenta. Největší rizikovou přirážku však investoři požadují u řeckých vládních papírů, takže jejich úročení nyní činí 10,8 procenta.

Předpokládané velké nákupy jihoevropských vládních dluhopisů by Číně umožnily diverzifikovat své portfolio cenných papírů.

Dosud v něm nejvíce - kolem 850 miliard dolarů - tvoří americké vládní dluhopisy, ale jejich podíl zvolna klesá.

Přesný údaj o tom, jakou hodnotu mají evropské vládní dluhopisy v čínských rukou, není znám. Jejich hodnota se odhaduje na půl bilionu eur. A vše nasvědčuje tomu, že poroste.

Jeden z předních čínských ekonomů Jü Jung-ting, bývalý poradce čínské centrální banky a nyní expert Čínské akademie věd, však není příliš nadšen z toho, že čínská vláda hodlá masivně investovat do jihoevropských dluhopisů. "Nepovažuji za moudré přelít část peněz z amerických papírů do vysoce rizikových jihoevropských," říká Jü. Zcela bezpečné však podle něj nejsou ani investice do vládních dluhopisů USA. "Rozpočtová politika tamní vlády je neodpovědná.Jenom Bůh ví, kolik peněz jednou dostaneme zpátky," obává se Jü.

Co sleduje Peking?

Čína, silný motor světové ekonomiky, může rozsáhlými nákupy evropských dluhopisů ukázat, že jako hospodářská velmoc cítí spoluodpovědnost za řešení dluhových problémů Evropy, píše německý list Handelsblatt. Jak dodává, Evropa by se neměla nechat "šarmantní" kapitálovou ofenzivou Číny ošálit.

Peking svojí angažovaností na evropském kapitálovém trhu sleduje "strategické cíle". Totiž posílení svého hospodářského i politického vlivu na starém kontinentu, kde stále více investuje i do projektů ve výrobě i službách.

Ekonom Jü Jung-ting otevřeně říká, že Pekingu velice záleží na tom, aby Evropská unie Číně konečně přiznala status "tržní ekonomiky" a zrušila embargo na dodávky zbraní do ČLR.

Peking by také uvítal, kdyby mu Evropa přestala vyčítat jeho politiku uměle podhodnoceného jüanu. A vůbec nejlepší by z čínského pohledu bylo, kdyby na toto téma mlčela.

 

Čína a Evropa

Z pohledu firem

Evropská unie je pro čínské firmy stále významnějším odbytištěm. Připadá na ni skoro 24 procent jejich exportu ve srovnání s 20 procenty v roce 2001. Naproti tomu podíl Spojených států klesl z 26,6 na 22,4 procenta. Vyplývá to ze statistik Světové obchodní organizace zveřejněných koncem října.

Zájem o dluhopisy

Peking se během nedávného jednání v Aténách zavázal, že jakmile se Řecko vrátí na kapitálové trhy, začne kupovat jeho vládní dluhopisy. Jejich velkou emisí těsně před návštěvou čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa chystá Portugalsko. Číňané však neinvestují jenom do jihoevropských cenných papírů, nýbrž i do reálné ekonomiky.