Rusko od ledna zakáže prodej a zpracovávání hluboce zmrazeného drůbežího masa z domácí produkce i z dovozu. Agentuře Reuters to ve středu řekl šéf ruského úřadu na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor Gennadij Oniščenko. Rusko je významným trhem pro drůbeží maso ze Spojených států i z Evropské unie.

"Toto rozhodnutí bylo přijato v březnu 2008 po konzultacích s podniky, vědci a zpracovateli," uvedl Oniščenko. Dodal, že hluboké zmrazení kuřecího masa a jeho rozmrazení před spotřebou vede k drastickému zhoršení kvality.

Oniščenko nevysvětlil, jakým způsobem hodlá Rusko dodávat kuřecí maso do odlehlých oblastí, kde není dostatečně rozvinutý drůbežářský průmysl, ani jak chce skladovat neprodané čerstvé drůbeží maso.

Američtí vývozci jsou podle agentury Reuters zmateni a kontaktují ruskou ambasádu s žádostí o vysvětlení. "Nechápeme, co se děje, snažíme se získat  vyjádření ambasády," cituje agentura mluvčího vývozců drůbežího masa a vajec Tobyho Moora.

Rusko investuje do domácí produkce drůbežího masa, aby ho mohlo přestat dovážet ze zahraničí. V prvních sedmi měsících letošního roku dovoz drůbežího do Ruska meziročně klesl o 73,5 procenta na 169.800 tun. Hodnota importu se snížila o 51 procent na 248,4 milionu dolarů (přes čtyři miliardy Kč), napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru