Dva roky po historickém vítězství demokrata Baracka Obamy, který se stal prvním černošským prezidentem Spojených států, vystavili Američané dosavadní politice jeho administrativy červenou kartu.

Vlivnější republikáni

V úterních kongresových volbách demokraté ztratili většinu ve Sněmovně reprezentantů a výrazně oslabí také v Senátu. Vedení některých států Unie navíc přechází do rukou republikánských guvernérů, což může dále negativně ovlivnit Obamovy šance, až se bude v roce 2012 ucházet o obhajobu svého úřadu.

Už když začaly okolo deváté hodiny hodin večer chodit první volební výsledky ze států na východě USA, začalo být zřejmé, že se naplňují průzkumy, které už několik týdnů předpovídaly demokratům porážku. A přibližně o hodinu později se všechny velké televizní stanice shodly na odhadu, že republikáni překročí hranici 39 hlasů, které museli v čistém součtu získat, aby demokraty připravili o sněmovní většinu.

Jak výsledky voleb ovlivní další směřování Spojených států? Na dotazy čtenářů odpovídal Daniel Anýž, zpravodaj HN přímo z Washingtonu. Odpovědi na otázky čtenářů si přečtěte ZDE.

Senát sice těsně zůstane v demokratických rukách, ale výsledek voleb, který byl do značné míry referendem o Obamově vládnutí, do dalších dvou let jeho prezidenství rozdal zcela nově karty. Republikáni budou mnohem více ovlivňovat celý legislativní proces, mohou například blokovat financování Obamovy zdravotní reformy, a tím výrazně zpomalit její uvedení do praxe.

"Američané promluvili u volebních uren. Washington příliš dlouho dělal to, co je dobré pro Washington, ne, co je dobré pro Američany. To se dnešním večerem změní," přivítal volební vítězství republikán John Boehner, pravděpodobný nastupující předseda Sněmovny reprezentantů, který na tomoto místě vystřídá demokratku Nancy Pelosiovou.

Nevyzpytatelná Tea Party

Volby potvrdily i reálnou politickou sílu konzervativního hnutí Tea Party, které se vloni zformovalo v odporu proti výdajové politice administrativy, zdravotní reformě či proti demokratické snaze prosadit legislativu k omezování emisí. Z důležitých kandidátů Tea Party zvítězil například Marco Rubio v senátorských volbách na Floridě či Rand Paul v Kentucky.

"Přícházíme, abychom si vzali naši vládu zpět," prohlásil po svém vítězství Rand Paul.

Tea Party je ovšem i pro samotné republikány nevyzpytatelným fenoménem. Na jednu stranu před volbami aktivizovala celou republikánskou základnu, je radikální vůči Obamovi, ale může být republikánům v Kongresu na překážku, pokud by byl prezident Obama ochoten v příštích dvou letech přistoupit na kompromisy.

Což zatím ovšem není vůbec jasné, očekává se, že první signál prezident vyšle na odpolední tiskové konferenci. Volby jsou pro něho v každém případě porážkou a velkým varováním. Voliči ukázali, že nevěří, že by jeho dosavadní výdajová politika pomohla zemi z recese, a především snížila nezaměstnanost.

Obamovo křeslo

Vůbec nejhorší zprávou pro prezidenta je, že průzkumy mezi lidmi na odchodu od volebních uren, potvrzují předchozí šetření z konečné fáze předvolební kampaně. Široká voličská koalice, která před dvěma roky vynesla Obamu k triumfu, se rozpadla.

Nezávislí středoví voliči, kteří byli klíčem k jeho vítězství, včera většinově hlasovali pro republikány. Rovněž tak ženy, vysokoškolsky vzdělaní lidé a obyvatelé předměstí.

Demokraté navíc utrpěli těžké ztráty ve státech, které Obama v prezidentských volbách získal a bez kterých se těžko obejde, pokud chce úřad obhájit. Například v Ohiu, Indianě, Pennsylvanii a také ve Virginii, kde prohrál demokratický kandidát Tom Perrelio, kterého prezident přijel před víkendem podpořit na převolební shromáždění.

Republikáni zaznamenali i další důležité symbolické vítězství. Jejich kandidátovi Marku Kirkovi se ve státě Illinois v napínavém souboji podařilo získat senátorské křeslo, jež kdysi patřilo prezidentu Baracku Obamovi. Umírněný republikán Kirk v něm jen velmi těsně porazil svého demokratického soupeře Alexiho Giannouliase.

"Jsem demokrat, ale myslím, že bude dobře, když dnes demokraté prohrají. I proto, aby na sebe republikáni museli převzít odpovědnost," říkal na začátku volebního dne James Galen, který právě odvolil ve volebním okrsku v Sykesville v Marylandu. Jeho přání, které prý vůbec poprvé v životě podpořil hlasem pro republikány, se mu vyplnilo. Možná ale mnohem více, než sám chtěl.