Budeme společné testovat jaderné hlavice, vytvoříme expediční sbor a budeme sdílet letadlové lodě, potvrdili své rozhodnutí po úterním setkání britský premiér s nejvyšším představitelem Francie.

David Cameron s Nicolasem Sarkozym podepsali dvě smlouvy, které podle nich "otevírají novou kapitolu" ve vzájemných vztazích historických rivalů.

Jak ale britský předseda vlády podotknul, jednání se netýkalo "evropské vojenské síly, sdílení prostředků jaderného odstrašování". V žádném případě prý neohrozí suverenitu ani jedné ze zemí.

"Británie a Francie jsou, a vždy budou, suverénní státy, které, když už se rozhodnou, rozmisťují své armádní složky zcela nezávisle a podle národního zájmu," uvedl Cameron.

Britský premiér také dodal, že po tomto podpisu jsou si země "blíže, než kdykoli předtím". Navíc se podle něj teď posílí spolupráce při zajištění "jaderné bezpečnosti".

Britská média ale připomínají tradiční nedůvěru značné části Britů vůči Francii. Vojenská spolupráce tak představuje především snahu partnerů co nejvíce ušetřit v době rozpočtových škrtů. A Cameron to nepopřel. Kontrakt by měl podle odhadů oběma stranám ušetřit několik milionů liber.

Smlouva týkající se jaderného arzenálu má platit 50 let. Předpokládá společné využití vojenské laboratoře v Aldermastonu v Británii, která vyvine technologii pro testování jaderných hlavic. Ve Valduku na východě Francie budou od roku 2014 hlavice společně testovány. Británie jich má 225, z toho je 160 funkčních, a Francie 300. Obě strany ujišťují, že si nad svými hlavicemi zachovají kontrolu.

Další smlouva předpokládá vytvoření společného expedičního sboru o síle asi 5000 vojáků, který by měl být schopen nasazení od příštího roku. Země si podrží veto pro vyslání sboru, který bude mít pro danou operaci jediného velitele.

Největší vojenské rozpočty v EU

Budou také koordinovat provoz svých letadlových lodí tak, aby byla na moři vždy aspoň jedna francouzská nebo britská. Plavidla budou upravena tak, aby je mohla používat také letadla druhé strany.

Británie a Francie mají největší vojenské rozpočty v Evropské unii. K užší spolupráci se zavázali už v roce 1998 v Saint-Malo tehdejší prezident Jacques Chirac a expremiér Tony Blair. Nicméně tyto záměry nepřežily trpké spory kolem irácké války, kterou Blair důrazně prosazoval a Chirac byl ostře proti.

Britští konzervativci smlouvu z roku 1998 kritizovali s odůvodněním, že se zaměřovala na společné jednotky v rámci Evropské unie. Dnes podepsané smlouvy se od nich liší tím, že se zaměřují výhradně na bilaterální spolupráci, zdůraznil britský ministr obrany Liam Fox.