Cena bavlny pokračuje ve strmém růstu a dostala se nejvýše za posledních téměř 150 let. Během obchodování v Asii v úterý vystoupila na 29 255 jüanů (asi 77 028 Kč) za tunu a ve Spojených státech se dostala na 1,3263 USD za libru (lb; asi 51,50 Kč/kg). Cena se podle analytiků udrží vysoko, protože poptávka po bavlně je značná a zásoby nejsou dostatečné.

K růstu cen bavlny v poslední době částečně přispívají spekulativní obchody, ty ale nejsou hlavní příčinou zdražování. Tou je právě nevyrovnaný vztah mezi nabídkou a poptávkou. Spekulace se k důvodům, kvůli nimž cena dál roste, přidala až v reakci na vytrvalý růst a vyhlídky trhu.

Podle vyjádření českých obchodních řetězců letos textil navzdory rostoucím cenám bavlny v tuzemských prodejnách zřejmě nezdraží, protože podmínky dodávek se dojednávají s časovým předstihem. Obchodníci ale nevyloučili růst cen v příštím roce.

Bavlna míří do Číny

Statistika už dříve ukázala, že Čína dovoz bavlny v poslední době prudce zvyšuje. Jen v září dovezla asi 201 000 tun, což byl meziroční nárůst o 97 procent. V září se tak cena bavlny poprvé po 15 letech vrátila nad jeden dolar za libru a od té doby přidala dalších více než 30 procent.

Čína je zdaleka největším dovozcem bavlny na světě. V loňské sezoně dovezla přes dva miliony tun bavlny a v nadcházející sezoně jí má podle odhadů amerického ministerstva zemědělství dovézt ještě více. Od ledna do září už zvýšila dovoz o 100 procent na 2,16 milionu tun.

U americké bavlny se nynější ceny týkají nejbližšího termínového kontraktu, kde se počítá s fyzickou dodávkou bavlny v prosinci. Na zmíněné ceně nad 1,32 USD/lb byla bavlna naposledy za občanské války Severu proti Jihu ve druhé polovině 19. století.

Cena bavlny obchodované v Asii je z burzy v čínském Čeng-čou a je to cena k okamžitému dodání. Na asijských trzích se cena bavlny silně zvyšuje už dva dny po sobě. V pondělí růst narazil na povolený denní limit a dnes cena vzrostla o další skoro tři procenta. Nejaktivnější kontrakt na bavlnu s dodáním v květnu vystoupil na 28 850 jüanů za tunu, což je také rekord.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru