Evžen Hart a PPF


11 členů
má v současnosti vrcholové vedení PPF, které Evžen Hart opustil. Sedí v něm lidé, kteří přímo řídí nebo odpovídají za chod klíčových operací investiční skupiny Petra Kellnera.

400 milionů korun
ztráty zůstalo podle informací HN za mediálním internetovým projektem Naše adresa, který měl Evžen Hart za vedení PPF na starosti.

56,5 milionu korun
je hodnota aktiv společnosti PPF Art, kterou bude i nadále řídit Evžen Hart. Vyplývá z poslední zveřejněné zprávy o hospodaření firmy za rok 2008, kdy vykázala ztrátu zhruba 3,2 milionu korun.

Kus za kus, tak by se dala stručně popsat nedávná výměna ve vedení investiční skupiny PPF. Evžena Harta, jehož postavení v podniku nejbohatšího Čecha Petra Kellnera podkopala nevydařená několikasetmilionová investice do mediálního projektu Naše adresa.

Jeho místo obsadil Vladimír Mlynář (44), který má teď kromě lobbování u vlády na starosti také mediální obraz skupiny PPF. V pondlěí to řekl ředitel pro komunikaci PPF Milan Tománek, který teď místo Hartovi "reportuje" právě Mlynářovi, který se stal novým členem v tzv. exekutivním výboru skupiny.

Exekutivní výbor je neformální skupinou. Proto také výroční zpráva PPF za rok 2009 hovoří nejprve o akcionářích a teprve pak o členech vrcholového vedení. Jejich součtem lze získat seznam členů exekutivního výboru. Akcionáři jsou kromě Petra Kellnera (94,25 %) ještě Jiří Šmejc (5 %), Ladislav Bartoníček (0,5 %) a Jean-Pascal Duvieusart (0,25 %). Dalšími členy vrcholového vedení PPF jsou potom Pavel Horák, Martin Štefunko, Jan Blaško, José Garza, Mel Carvill, Ladislav Chvátal a zmiňovaný Mlynář, jenž nahradil Evžena Harta.

Kdy přesně Mlynář Harta vystřídal, však není jasné. "Pan Mlynář nastoupil do PPF zhruba před třemi měsíci a během tohoto období se pan Kellner s panem Hartem domluvili na novém uspořádání," uvedl Tománek, podle nějž bude mít Hart v PPF na starosti už jen umělecké a nadační aktivity.

Jeho portfolio se tak významně scvrklo. Hart měl přitom v PPF od roku 2006 na starosti personální záležitosti a podle některých informací fungoval de facto i jako "bezpečnostní" šéf skupiny. V rozhovoru pro HN o sobě například letos v květnu prohlásil, že je "jedním ze spoluautorů vakua okolo Petra Kellnera". Teď mu zůstane už jen starost o Galerii Václava Špály, Ateliér Josefa Sudka, Galerii České pojišťovny, Galerii fotografie Louvre a Kellnerovu sbírku děl českých a slovenských fotografů, která zahrnuje mimo jiné práce Františka Drtikola či Václava Chocholy.

Žádné další změny se nechystají

OBSÁHLÝ ROZHOVOR

Nad exekutivním výborem funguje ve skupině PPF další neformální těleso, tzv. investiční komise, která má čtyři členy - Kellnera, Šmejce, Horáka a Štefunka. "Tu jsme vytvořili letos na jaře, protože jestli chceme udržet investice pod kontrolou, což chceme, tak všichni nemohou dělat všechno. Tím bylo motivováno i vytvoření skupiny, která se věnuje investičním rozhodnutím," vysvětluje výkonný šéf PPF Jiří Šmejc.

Ve skupině PPF tak dnes funguje dozorčí rada ve složení Kellner, Šmejc, Bartoníček, Štefunko a Duvieusart, jež řídí strategii skupiny. Pak je vrcholové vedení složené z lidí, kteří mají na starosti hlavní projekty, a poté investiční komise, jež o menších transakcích rozhoduje sama a větší obchody předkládá ke schválení dozorčí radě.

"Ta struktura je nějakým způsobem usazená a žádné zásadní změny tam teď nebudou," prohlásil Šmejc v rozhovoru, jejž HN poskytl před deseti dny. Ve čtvrtek vyšla v LN zpráva o tom, že vrcholové vedení PPF opustil Hart.

Mluvčí PPF Milan Tománek to vysvětluje tím, že jde o záležitost čistě mezi většinovým majitelem Kellnerem a Evženem Hartem. "Není to žádný formální akt, který bychom oficiálně oznamovali," uvedl Tománek.

Personální a systémové změny ve vední PPF podle Šmejce odrážejí změnu celé skupiny, která se nyní soustředí pouze na velké projekty a menších se bude zbavovat.

Čtvrt procenta pro "Džej Pí"

Nejvýše postaveným nováčkem ve skupině PPF je dnes belgický manažer Jean-Pascal Duvieusart. Jako odměnu za své služby v Rusku získal od Kellnera dokonce podíl ve skupině, byť jen v objemu 0,25 % akcií. To podle Šmejce odpovídá ceně Duvieusartových manažerských zkušeností.

"Když se na to podíváte, tak Džej Pí, protože my mu tak říkáme, má za sebou post ředitele pro střední a východní Evropu v McKinsey, což je už opravdu vysoký post. A jestliže jste přesvědčen, že takového člověka chcete do týmu, tak mu musíte nějakou takovou motivaci nabídnout," vysvětluje výkonný šéf PPF.

Skupina však od něho za to očekává, že bude schopen převzít některý z velkých projektů a samostatně jej řídit. "Musí také převzít část vztahů s partnery a investory a být pro ně akceptovaným partnerem pro diskusi, což také není úplně jednoduché," uvádí Šmejc.

Kdyby Duvieusart z PPF odcházel, svůj podíl by prodal. "Je to ošetřeno tak, aby on byl v komfortní pozici, že bude schopen svůj podíl prodat za férovou cenu, a zároveň my máme možnost jej koupit," vysvětluje Šmejc.

Manažery nepřetahujeme

Důležitou roli zaujímá nyní v Kellnerově firmě i Štefunko, jenž přišel z konkurenční skupiny Penta. Štefunko má kromě investic na starosti řízení ruské sítě prodejen se spotřební elektronikou Eldorado. Podle Šmejce ho však PPF z Penty nepřetáhla. "Martin nejprve odešel z Penty a teprve pak jsme se s ním domluvili my," připomíná druhý největší akcionář skupiny PPF.

Totéž podle něho platí pro šéfa Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského. "Ten také neodešel z J&T, ale domluvili jsme se, že vytvoříme společný podnik, který bude Dan řídit. Není to tak, že bychom manažery přetahovali," říká Šmejc, avšak zároveň připouští, že PPF se snaží koupit nejlepší manažery na trhu.

"Jestliže jsme tady největší skupinou, tak by naší snahou logicky mělo být, abychom měli nejlepší lidi. Druhá věc je, že podle nás je tu dost talentovaných lidí, kteří se dají použít v zahraničí pro naši expanzi. A my se snažíme ty lidi pro sebe získat," dodává Jiří Šmejc.