Kabinet premiéra Petra Nečase navrhl zdanit emisní povolenky sazbou 32 procent. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Návrh je součástí širšího plánu zabránit výraznému zvyšování cen elektřiny v nejbližších letech a týká se povolenek, které výrobci elektřiny obdrží v roce 2011 a 2012.

Vláda přitom původně uvažovala u povolenek o zavedení 25procentní darovací daně. 32procentní daň oznámil již v pátek na sněmovním plénu ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek při předkládání novely zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie.

Sněmovní hospodářský výbor tento návrh v úterý schválil, sdělil předseda výboru a stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban. „Když se zavede tento systém, u domácností nedojde k růstu cen energie o více než pět procent a u firem by se to mělo projevit zhruba osmiprocentním nárůstem,“ řekl Urban.

Připomněl, že klub sociální demokracie sice přišel s jiným řešením růstu ceny energie kvůli boomu solárních elektráren. Vládní návrh ale nakonec všichni přítomní členové hospodářského výboru podpořili, pouze jeden se zdržel hlasování. „My jsme deklarovali, že podpoříme jakékoli rozumné kroky, které povedou ke snížení toho dramatického nárůstu cen energie pro domácnosti i firmy. Návrh je nesystémový, ale vede k cíli,“ dodal Urban.

Návrh předpokládá, že daň by se každý rok vypočetla z tržní ceny povolenek k 28. únoru. Za očekávaným růstem cen elektřiny je z valné části podpora fotovoltaiky. Vláda chce udržet zvýšení cen elektřiny pro domácnosti a podniky do 5,5 procenta. Aby mohla tento slib splnit, potřebuje si zajistit peníze.

Rána pro ČEZ

Vládní návrh počítá s tím, že daň by se vztahovala pouze na ty producenty, kteří elektřinu vyrábějí pro třetí strany. Taková podmínka znamená, že velkou část zátěže ponese státem vlastněný ČEZ, pro který to znamená další dodatečné náklady.

„Jejich výši odhadujeme na zhruba dvě miliardy korun dohromady v následujících dvou letech, tedy přibližně 4 koruny na akcii,“ uvedl analytik Patria Finance Tomáš Sýkora. „Zprávu hodnotíme pro ČEZ jako mírně negativní,“ dodal.

Již předtím vyčíslila Patria, že dopad daně na emisní povolenky (25 procent) pro roky 2011 a 2012 by se měl pohybovat kolem 11 korun na akcii, tedy celkem asi 8 miliard korun. A další dopad pak bude mít i plánované zpoplatnění nákupu povolenek v letech 2013 až 2020. „Pokud dojde ke zpoplatnění emisních povolenek pro roky 2013 až 2020, které měly být firmám poskytnuty zdarma a jejich hodnota je odhadována na 40 miliard korun, odhaduje Patria negativní dopad na ČEZ v podobě dodatečných nákladů překračujících 30 miliard korun,“ uvedl server.

ČEZ nechtěl vládní návrh příliš komentovat. „Bereme to jako fakt, ale k bližšímu komentáři stále nemáme dostatek informací, například proto, že většina našich elektráren vyrábí i teplo a je otázkou, jak přesně ta pravidla budou,“ uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž.

U těch subjektů, které produkují elektřinu i teplo, se má navrhovaná daň vztahovat pouze na povolenky vydané proti výrobě elektřiny. Návrh by podle předpokladů měla do konce příštího týdne schválit sněmovna.

Opatření proti skokovému zdražení elektrické energie pro firmy i domácnosti od příštího roku také počítají podle původních parametrů s 26% srážkovou daní na fotovoltaické zdroje nad 30 kW uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 a zdražením poplatku za vynětí půdy z půdního fondu pro účely fotovoltaických instalací.