Ačkoli cena zlata se už asi deset let vytrvale zvyšuje, velká část analytiků předpovídá, že růst ceny kovu není zdaleka u konce. Portfolio manažer jednoho penzijního fondu v Texasu si ale myslí, že zlato může vystoupit až na 10.000 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). To by byl zhruba sedminásobek současné ceny.

Odvážnou prognózu vyslovil čtyřiačtyřicetiletý Shayne McGuire, který má v penzijním fondu Teacher Retirement System of Texas (TRS) na starosti správu portfolia drahých kovů. Manažer nedávno vydal knihu s názvem Hard Money, kde vysvětluje, co ho k takové úvaze vede.

Pro velkou část jiných analytiků je McGuireova prognóza spíše důvodem k pousmání, něž aby ji brali vážně. Většinou připomínají, že před rokem 2000 byla podobných prognostiků celá řada. Někteří věštili, že s nástupem takzvané nové ekonomiky a rozmachem nových technologií vystoupí cena akcií internetových firem do závratných výšin a Dow Jonesův index vystoupí až nad 36.000 bodů. Internetová bublina ale splaskla dřív, než se takové prognózy vůbec mohly naplnit.

Ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ) si ale všímá, že McGuireova prognóza není žádným plácnutím do vody. McGuire spravuje v rámci TRS fond v objemu asi 330 milionů dolarů (zhruba 5,9 miliardy Kč) a byl to právě on a jeho kolega, kdo v roce 2007 přesvědčili zaměstnavatele, aby se zaměřil na zlato a založil k tomuto účelu samostatný fond.

TRS je osmým největším správcem penzijních fondů v USA, ve správě má nyní majetek za zhruba 100 miliard dolarů (asi 1,8 bilionu Kč). Před třemi lety se jedna troyská unce zlata prodávala za zhruba 650 dolarů, což je méně než polovina současné ceny, která činí asi 1350 USD/oz. V době, kdy se TRS začal zaměřovat na investice do zlata, to byl mezi penzijními fondy poměrně ojedinělý případ.

McGuire v roce 2007 upozornil, že zlato patří k málo oblíbeným aktivům a investoři na něj dost zapomínají. Řada analytiků do té doby považovala nákup zlata za excentrický až anachronický pozůstatek z dob před nástupem informačních technologií. Podobná investice se podle nich hodí pro ty, co čekají bouřlivé období či válku.

Před třemi lety, kdy McGuire zaměstnavateli navrhl zaměřit se na investice do zlata, se jeden z jeho šéfů na poradě sarkasticky zeptal, zda je v místnosti ještě někdo další, kdo předpovídá konec světa. I když se jeho poznámka dnes ukazuje jako zcela nemístná, většina penzijních fondů se ani dnes na zlato nezaměřuje o mnoho více. V průměru mají penzijní fondy ve zlatě sotva jedno procento aktiv.

Ostatní analytici, kteří čekají další růst cen zlata, jsou většinou ve svých prognózách střízlivější. Věhlasný správce hedgeového fondu John Paulson se domnívá, že cena zlata se vyšplhá na 4000 dolarů, a to už do roku 2013. McGuire k tomu říká, že zlato už není jen pro ty, co si myslí, že se blíží finanční armageddon. Důvody jsou nyní mnohem praktičtější: mimo jiné očekávaný nárůst inflace.