Zesilující globální měnová válka v příštím roce vrhne stín na světovou ekonomiku, ale pravděpodobně se nevystupňuje v plnou obchodní válku. Uvedlo to v pondělí čínské ministerstvo obchodu. Za měnovou válku je v současnosti považována stále častější situace, kdy se vlády snaží uměle oslabovat kurz domácí měny, aby zvýšily konkurenceschopnost domácích podniků.

Čína se podle ministerstva pokusí přispět ke zmírnění nerovnováhy ve světovém obchodu posílením dovozu vyspělých technologií. Vysoký čínský obchodní přebytek je podle agentury Reuters klíčovým zdrojem současného napětí ve světovém obchodu. Kritici již dlouhou dobu obviňují Peking z toho, že uměle udržuje kurz čínské měny na nízké úrovni, aby podpořil konkurenceschopnost čínských exportérů.

Šéf asijského oddělení Čínské akademie věd Li Siang-jang nicméně minulý měsíc prohlásil, že první výstřel v měnové válce vypálily Spojené státy. Svět si podle něj musí dávat pozor na záměrnou americkou strategii devalvace dolaru.

"Měnová válka nabírá na intenzitě," uvedlo čínské ministerstvo. "Ve středně dlouhém období bude americký dolar nadále oslabovat a soupeření mezi hlavními měnami se bude stupňovat, což zvýší riziko pro podniky a ovlivní vývoj světového obchodu," dodalo.

Napětí ve světovém obchodě by se však podle čínského ministerstva obchodu nemělo vymknout kontrole. "Obecně řečeno, neexistuje žádná země, která by měla potřebu či odvahu vyvolávat obchodní konflikty," uvedlo ministerstvo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru