Spojené státy se v pátek přesvědčily o dalším způsobu, kterým může být spáchán teroristický útok. Do země směřovaly dvě zásilky s výbušninami z Jemenu, nikoli však prostřednictvím klasických leteckých linek, ale jako balíčky v nákladních letadlech. Klíčový tip přišel ze Saúdské Arábie.

Balíčky, které se podařilo díky spolupráci tajných služeb zadržet v Británii a Spojených arabských emirátech, byly adresovány židovskému centru a synagoze v Chicagu. USA kvůli tomu ještě v pátek zkontrolovaly na svém území náklady několika dalších letadel a jedno auto společnosti UPS.

"Šlo o věrohodnou teroristickou hrozbu," řekl americký prezident Barack Obama ve večerním televizním vystoupení. Za incidentem podle šéfa Bílého domu stála odnož Al-Káidy sídlící v Jemenu. Spojené státy udělají všechno proto, aby tamní pobočku této teroristické organizace zničily, uvedl Obama.

Úřady ve Spojených státech v pátek v reakci na čtvrteční odhalení podezřelých zásilek, prověřily několik nákladních letadel a jedno auto přepravní společnosti UPS. Ta kvůli podezřelým balíčkům pozastavila dopravu zásilek z Jemenu.
"Kvůli této hrozbě byla přijata bezpečnostní opatření a byly také podniknuty dodatečné kroky na letištích v Newarku a Filadelfii," uvedl v pátečním prohlášení mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

Silné zázemí v Jemenu

Podle dosavadních informací byla v balíčku zadrženém v Británii zvláštně upravená náplň do tiskárny nebo kopírky. Obsahovala údajně dráty a bílý prášek. Jak vypadala druhá podezřelá zásilka objevená v letadle v Dubaji, zatím není známé.

V Jemenu, odkud pocházely podezřelé zásilky, mají islamistické skupiny nepřátelské vůči Spojeným státům a patřící k teroristické síti Al-Káida silné zázemí. Vznikly zde údajně i plány neúspěšného pokusu o bombový útok na dopravní letadlo směřující loni v prosinci do Detroitu, kdy se muži z Nigérie podařilo propašovat na jeho palubu výbušninu ukrytou ve spodním prádle.

Americká média spekulují, že podobně jako v prosinci i v pátek mohlo jít pouze o zkoušku. Teroristé pomocí podobných pokusů mohou zjišťovat, jak fungují americká bezpečnostní opatření.

K incidentu paradoxně došlo ve stejný týden, kdy se šéf British Airways Martin Broughton vyslovil proti drastickým bezpečnostním opatřením na amerických letištích. Většina kontrol s vyzouváním bot, vybalováním notebooků a zabalováním šampónů do průhledných sáčků je podle něj "zcela směšná" a nepředstavuje nic víc, než šikanu cestujících.

Nejnovější vývoj mu dává zapravdu. Jak napsaly světové agentury, teroristické organizace jsou stále o krok před leteckými společnostmi a přicházejí se stále novými nápady.

Téma voleb je jiné

Rychlá reakce americké vlády na teroristickou hrozbu demokratům nejspíš v úterních volbách do Kongresu nijak nepomůže. Podle politologa Larryho Sabata z Virginské univerzity je totiž hlavním tématem voleb stav ekonomiky Spojených států a ne bezpečnost či boj proti terorismu.

"Na volby by měla vliv jen vojenská odpověď (na pokus o teroristický útok)," řekl Sabato agentuře Reuters.

Postup vlády demokratického prezidenta Baracka Obamy nicméně ocenil například republikánský kongresman a odborník na bezpečnost Peter King. "Administrativa zde odvedla vynikající práci," řek v rozhovoru pro televizní stanici Fox News.