Podpora výroby elektřiny ze slunce se v tuzemsku v budoucnu zřejmě zúží jen na solární panely na střechách a budovách. Elektrárny na zemědělské půdě o ni naopak přijdou. Avšak podpora již existujících a připojených zdrojů zůstane zachována. Počítá s tím vládní novela zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů, kterou v pátek schválila ve zrychleném režimu sněmovna a odeslala ji do Senátu. Vláda si od návrhu slibuje, že omezí nárůst cen elektřiny pro konečné spotřebitele.

Pro novelu hlasovalo 162 přítomných poslanců napříč stranami. Cenu pro koncové spotřebitele zvyšuje povinnost distributorů vykupovat elektřinu z obnovitelných zdrojů dráže než z běžné výroby. Cenový rozdíl pak distributoři účtují svým odběratelům.

Pokud se do roka připojí, podpora jim zůstane

Solární elektrárny, které nejsou ještě připojeny, ale podaří se je zprovoznit do konce letošního roku, mají 12 měsíců na to, aby je provozovatelé připojili k rozvodné síti. Pokud se tak stane, jejich právo na podporu zůstane zachováno. Zákon má nabýt účinnosti k 1. lednu příštího roku. Zúžená podpora zdrojů na střechách a budovách s instalovaným špičkovým výkonem do 30 kilowatt bude platit od 1. března.

Nárok na podporu budou mít nově pouze takové zdroje, které dodávají proud do rozvodné sítě. To znamená, že už nebude možné podporovat výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, určenou pro vlastní spotřebu, tedy v takzvaných ostrovních systémech. Vláda upozorňuje na možnost, že by pak nepřipojení výrobci žádali o podporu na vlastní výrobu elektřiny, což by mohlo vést za současné situace k plýtvání.

Vláda předpokládá, že bez stávajícího vysokého příspěvku bude výstavba velkých solárních elektráren méně ekonomicky výhodná a omezí se. Ministerstvo průmyslu a obchodu odhaduje, že jen za letošní rok se k síti připojí solární zdroje s celkovým instalovaným výkonem 800 až 2000 MW. Za každých připojených 100 MW bude nutné vyplatit v příštím roce podporu 1,2 miliardy korun. Podpora se přitom započítává do regulované ceny elektřiny a platí ji koneční zákazníci.

Zájem překonal kapacity

Vláda poukazuje na to, že značná podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, její garantovaná délka a právo přednostního připojení vyvolaly velký zájem investorů o výstavbu solárních elektráren. Tento zájem vyvrcholil tím, že začátkem letošního roku objem vydaných souhlasných stanovisek několikanásobně překročil kapacitu, kterou je schopna česká elektrizační soustava pojmout.

Vláda tento návrh předložila sněmovně tak, aby jej projednala ve zrychleném režimu a schválila již v prvním čtení. Nejsilnější opoziční strana ČSSD tento zrychlený postup nevetovala, předlohu dokonce podpořila. Sněmovna schválila letos v březnu zákon, jenž umožní snížit od příštího roku výkupní ceny elektřiny ze slunce o více než pět procent.

Podle internetové ankety si 87 procent čtenářů iHNed myslí, že solární elektrárny hyzdí krajinu.

Sněmovna v pátek v prvním čtení také podpořila vládní návrh, který dává distributorům elektřiny právo žádat dotace ze státního rozpočtu na výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ty by pak distributoři použili na výkup elektřiny, za kterou musí výrobcům platit vyšší cenu. Změna se týká hlavně slunečních elektráren, návrh má pomoci vládě omezit růst cen elektřiny pro spotřebitele.