Společnost McDonald's má zaplatit manažerovi jedné ze svých brazilských poboček odškodnění ve výši 30 tisíc brazilských reálů (asi 310 000 korun) za to, že za deset let práce přibral téměř 30 kilogramů a trpí kvůli obezitě zdravotními problémy.

Tento týden o tom rozhodl soudce João Filho v Porto Alegre na jihu Brazílie.

Podle informací brazilského internetového deníku O Globo soudce dokonce snížil pokutu ve výši 48 tisíc reálů, o níž rozhodl soud v první instanci.

Dvaatřicetiletý muž byl prý denně nucen ochutnat vzorek jídla, aby se ujistil, že je kvalita dostatečná. Restauraci totiž kontrolovali agenti hodnotící kvalitu, kteří se vydávali za běžné zákazníky.

Pracovník musel ochutnávat oblíbená vysoce kalorická jídla, jako jsou hamburgery, hranolky a zmrzliny.

Společnost navíc nabízela zdarma obědy, které podle svědků nebylo možné proplatit ani formou stravenek.

Soud uznal, že svou roli mohly sehrát genetika a sedavé zaměstnání, to prý ovšem nesnižuje odpovědnost firmy.

Společnost McDonald's se ještě může proti rozsudku odvolat a její brazilští zástupci již potvrdili, že další právní kroky zvažují. Jedním z argumentů proti rozsudku je dle jejich názoru to, že McDonald's nabízí i zdravější varianty jídel, které si zaměstnanci mohou zvolit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru