Média a finanční trhy spekulovaly, že se americká technologická firma Apple chystá převzít japonský elektronický gigant Sony. Podniky to odmítly komentovat, ale na akciovém trhu vzrostl zobchodovaný objem Sony nejvýše za tři měsíce. Analytici se k možnosti akvizice postavili skepticky a autor dohadů svou spekulaci potvrdil.

Spekulace rozdmýchala sobotní zpráva amerického finančního magazínu Barron's, podle níž Apple se svou objemnou hotovostí zvažuje akvizici. Magazín se zmínil o dohadech, že by cílem převzetí mohly být společnosti Adobe, Sony či Disney.

Sám autor zprávy Eric Savitz v úterý spekulaci potvrdil, aby nevytvářel o potenciálním spojení podniků Sony a Apple mylné představy. Na blogu internetových stránek Barron's vysvětluje: "Poznamenal jsem, že by společnost mohla udělat něco agresivního, jako podat nabídku na Adobe, Sony nebo dokonce Disney. Byla to ale čistá spekulace." Akcie Sony přitom v jednu chvíli vzrostly vlivem těchto fám téměř o tři procenta.

Otázky kolem akvizičních plánů Apple se vynořily v polovině měsíce, když generální ředitel Apple Steve Jobs uvedl 18. října na konferenci s analytiky, že podnik vidí do budoucna jednu či více strategických příležitostí. Odpověděl tak na otázku, co hodlá Apple dělat s hotovostí 51 miliard dolarů.

Někteří analytici ale v průchodnost takové akvizice nevěří. "Pokud se Apple pokusí koupit celou Sony, bude to nepřátelské převzetí, a to v Japonsku pravděpodobně neuspěje," řekl v Tokiu jeden z analytiků, který nechtěl zveřejnit jméno. Dodal, že se Sony zřejmě nebude chtít spojit s americkou Apple, když vůči ní jako rival spolupracuje s Googlem.

Akcie Sony dnes v Tokiu posílily o 0,7 procenta na 2742 jenů, když v jednu chvíli vystoupaly až na 2804 jenů. Zobchodovaný objem dosáhl 17,6 milionu akcií, což je nejvíce od konce července. Akcie Apple před začátkem obchodování v New Yorku oslabily o méně než procento, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru