Lidí, kterým exekutor zabaví stavební spoření, letos výrazně přibývá. Mnozí z nich přitom přicházejí kromě svých vkladů také o již připsanou státní podporu, protože exekutor peníze zabaví v šestileté vázací lhůtě, tedy v době, kdy klienti se svými penězi nemohou nakládat. Podpora může činit na jedné smlouvě až 18 tisíc korun.

Jedná se ročně o desetitisíce klientů. Například v Raiffeisen stavební spořitelně přišlo o podporu kvůli exekuci jen za letošní rok devět tisíc lidí, Modrá pyramida eviduje už asi 1600 případů.

Řady postižených dlužníků kvůli vysoké nezaměstnanosti rychle rostou. Největší Českomoravská stavební spořitelna (Liška) eviduje šedesátiprocentní nárůst exekucí. „Letos jsme za tři čtvrtletí zaznamenali už zhruba deset tisíc vyrozumění o nabytí právní moci exekuce, přitom za stejné období loni to bylo jen asi šest tisíc,“ dokládá Rostislav Trávníček z tiskového oddělení spořitelny. Wüstenrot eviduje zhruba desetiprocentní meziroční nárůst.

Stavební spořitelny tak každý rok vracejí ministerstvu financí na připsaných státních podporách miliony korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru