Společnost PPF napadla kvalifikační předpoklady konkurentů v miliardovém tendru na likvidaci ekologických škod. Podnětem se už začal zabývat Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Správní řízení, které v současné době vede antimonopolní úřad na základě podání této společnosti, se tak protáhne. V pondělí to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Ministerstvo financí vyloučilo z tendru konsorcium firem vedené PPF letos v červenci již podruhé. Sdružení se následně obrátilo na antimonopolní úřad. Ten obratem zahájil správní řízení a nedávno vydal i předběžné opatření, jímž miliardovou zakázku pozastavil. O vyloučení sdružení PPF ze soutěže rozhodl ještě ministr financí Eduard Janota. Rozhodnutí kabinetu v demisi tehdy kritizoval nastupující premiér Petr Nečas.

Do ekologického tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Mezi uchazeči jsou dále Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.

Aktuální podnět zatím ÚOHS šetří samostatně, v případě, že najde v postupu ministerstva financí nějaké chyby, zahájí správní řízení, které pak následně podle Rafaje zřejmě sloučí se stávajícím. Jasné ale je, že se posuzování případu protáhne. Platí také nedávno vydané předběžné opatření, jež ministerstvu neumožňuje pokračovat v zadávání zakázky.

"Nyní nelze říci, jak se to bude celé vyvíjet. Podnět musíme prošetřit a nevíme, jak dlouho to bude trvat. Jde o tak velkou a veřejně sledovanou zakázku, že každý bod podání budeme pečlivě prošetřovat," uvedl Rafaj.

Jak dále sdělil, má ÚOHS v průběhu správního řízení k dispozici také dva znalecké posudky. Jeden si nechalo zpracovat PPF, druhý ministerstvo financí. Jejich vyznění jsou však vzájemně protichůdná. Proto si ÚOHS nechává zpracovat posudek nový. "Materie je velmi náročná a složitá," dodal k případu Rafaj.

Ministerstvo financí vyhlásilo tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Kritici soutěže tvrdí, že tendr je předražený a může připravit stát o desítky miliard korun. Cenu však nechce ministersvo kvůli probíhajícímu tendru zveřejnit.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru