Českým drahám podle deníku E15 roste na trati z Prahy do Ostravy další konkurent, společnost Rapid Expres. Ta je vedle Student Agency druhým dopravcem, jenž si troufá soutěžit s pendolinem Českých drah. Podle dostupných informací už Rapid Expres nakoupil pět osobních vlaků od švýcarské společnosti Stadler, jezdit chce v pravidelných dvouhodinových intervalech od prosince 2012, píše E15.

Podrobnosti firma sdělit nechce. "Na nějaké detaily je ještě příliš brzy," sdělil E15 Marek Guth z finanční společnosti Aakon Capital, která za projektem stojí.

Jako první se s Českými drahami na železnici Praha - Ostrava utká Student Agency, která chce na této trati jezdit se svými soupravami v létě příštího roku. "V této chvíli jednáme o smlouvě s dodavatelem vlaků. Příští rok už budeme určitě jezdit," cituje deník Jiřího Schmidta, manažera společnosti RegioJet, která se ve skupině Student Agency zaměřuje na železniční dopravu.


Trať z Prahy do Ostravy je jediná v Česku, kde jde o konkurenční boj bez finanční pomoci státu, a tedy i bez vypisování soutěží na dopravce. Zájemci stačí schválení drážního úřadu a příděl časů v grafikonu od Správy železniční a dopravní cesty. Podle Schmidta jde ale teprve o začátek, protože cílem všech soukromých společností je podílet se na provozu dotovaných rychlíků, píše dnešní E15.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru