Fungování Mezinárodního měnového fondu i G20 – tedy skupiny největších průmyslových a rozvíjejících se zemí – se radikálně změní. Při jeho rozhodování získají podstatně větší vliv rychle se rozvíjející ekonomiky. Finanční představitelé zemí skupiny se totiž v sobotu dohodli na přerozdělení hlasovacích práv.

Představitelé G20 se také dohodli na tom, že se zvýší příspěvky členských zemí do fondu, které si pak jednotlivé země mohou půjčovat. A že nebudou devalvovat účelově měnu, aby pomohly svému exportu.

Evropa si pohorší

O šest procent hlasovacích práv navíc, které v rámci MMF získaly státy jako Čína, Indie nebo Brazílie, příjdou vyspělé evropské země. Čína se tak stane třetím největším členem organizace a bude snadněji prosazovat svoji obchodní politiku.

Evropa se také bude muset vzdát dvou z osmi až devíti křesel, které dosud držela ve Výkonném sboru MMF. Mezi potenciálními adepty na ztrátu křesel jsou podle agentury Reuters Belgie, Dánsko, Švýcarsko a Holandsko.

Výkonný výbor fondu se skládá ze 24 křesel, které drží zástupci členských zemí a starají se o chod MMF. "Je to dlouho očekávaná reforma, která posouvá rovnováhu sil a vytváří prostor pro všechny ekonomiky, včetně těch rozvíjejících se," okomentovala změny francouzská ministryně financí Christine Lagardová.

Kvóty se zdvojnásobí

Představitelé se také dohodli na zdvojnásobení finančních kvót Fondu. Ty rozhodují o tom, kolik musí jednotliví členové do Fondu přispívat a kolik si od něj mohou půjčovat. Současná kvóta činí přibližně 340 miliard dolarů (6 bilionů korun).

Dvojnásobné navýšení kvót má za cíl posílit MMF v případě budoucí potenciální krize. "Tyto změny nejsou v rámci reformního procesu poslední," řekl ruský ministr financí Alexej Kudrin.

Množství peněz, které členské státy v rámci MMF poskytují, ovlivňují jejich rozhodovací moc. Největší rozhodovací moc mají spojené Státy, které mají v rámci kvót MMF podíl 17,67 procenta.

Ne manipulaci s kurzy měn

Kromě schvalování reforem některé státy kritizovaly ekonomickou politiku jiných zemí. Německo veřejně kritizovalo Spojejé státy, které se rozhodly zaplavit bankovní systém novými penězi. Těmi chtějí oživit slábnoucí americkou ekonomiku.

"Nadměrné, trvalé zvyšování dodávek peněz je nepřímou manipulací s devizovým kurzem," řekl německý ministr hospodářství Rainer Brüderle na účet Spojených států.

Mezinárodní měnový fond čítá 187 členských zemí. Jeho cílem je napomáhat mezinárodní měnové spolupráci, usnadňovat vyrovnaný růst světového obchodu, podporovat stabilitu směnných kurzů a napomáhat členským zemím při odstraňování deficitů platební bilance. K dosažení svých cílů má MMF zdroje ve zlatě a národních měnách členských států, jež mohou být poskytnuty členům, kteří se potýkají s problémy.