Bývalý premiér Mirek Topolánek se v těchto dnech představuje v hlavním městě Spojených států amerických jako kandidát na výkonného ředitele Mezinárodní energetické agentury (IEA), jež je součástí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Podpora USA je při kandidatuře zásadní, neboť tato země má v agentuře největší slovo. Ke zvolení Topolánka by tak stačily hlasy Spojených států a evropských zemí.

"Spojené státy jsou klíčový hráč v této hře. Je také naším cílem, aby byl Mirek Topolánek evropským kandidátem, společným evropským kandidátem. A zároveň bez hlasů Spojených států se těžko někdo může stát šéfem agentury díky poměru hlasovacích práv, které v té agentuře jsou," řekl ČTK velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška, který se ve čtvrtek a dnes v USA s Topolánkem účastní konference o energetice ve vlivném institutu Brookings Institution.

Topolánek podotkl, že to zatím je ohledně podpory jeho kandidatury v Evropské unii "půl na půl". Některé státy, jako například Slovensko, jej již prý jasně podpořily. Další si zatím nechávají "otevřená vrátka".

Co dělá Topolánek po odchodu z vrcholné politiky? Stal se živnostníkem - čtěte ZDE

"Nakonec budou rozhodovat ti velcí hráči, nyní absolvujeme řadu jednání. Není žádným tajemstvím, že jsme byli jak v Londýně, tak v Paříži," podotkl Topolánek. "My se snažíme argumentovat zcela jasně, že samozřejmě podporujeme českého kandidáta, ale daleko důležitější je, aby Evropa měla jednoho kandidáta," dodal.

O evropském kandidátovi se rozhodne v prosinci 

S Američany Česko o Topolánkově kandidatuře jedná už několik měsíců. Cílem současných schůzek je představit jim, jak si expremiér představuje další fungování agentury.

"Z poměrně jasně fungujícího trhu dnes mají většinu zdrojů i většinu rezerv v rukou státem řízené nebo státem vlastněné společnosti. V tom smyslu se změnilo celé to prostředí a ta agentura tím pádem musí ty výzvy akceptovat, musí na ně reagovat a měla by se držet toho základního, kvůli čemu vznikla, i když se mezitím posunul ten problém kousíček dál, kdy už se nebavíme jenom o ropě, případně o plynu, bavíme se o nízkouhlíkových technologiích, bavíme se o úsporách, bavím se samozřejmě o renesanci jádra," uvedl Topolánek.

Bývalý český premiér dále podotkl, že agentura by se měla zabývat například hledáním volných kapacit, identifikací největších potenciálních problémů, detailní analýzou tras a jejich rizik, komunikací nejen v rámci OECD, ale i mimo ni, například s Čínou a dalšími zeměmi. Na rozdíl od současnosti by se také pod jeho případným vedením zaměřila na plyn, "kde nemá takový vliv, jak by mohla".

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru