Bývalý premiér Mirek Topolánek se v těchto dnech představuje v hlavním městě Spojených států amerických jako kandidát na výkonného ředitele Mezinárodní energetické agentury (IEA), jež je součástí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Podpora USA je při kandidatuře zásadní, neboť tato země má v agentuře největší slovo. Ke zvolení Topolánka by tak stačily hlasy Spojených států a evropských zemí.

"Spojené státy jsou klíčový hráč v této hře. Je také naším cílem, aby byl Mirek Topolánek evropským kandidátem, společným evropským kandidátem. A zároveň bez hlasů Spojených států se těžko někdo může stát šéfem agentury díky poměru hlasovacích práv, které v té agentuře jsou," řekl ČTK velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška, který se ve čtvrtek a dnes v USA s Topolánkem účastní konference o energetice ve vlivném institutu Brookings Institution.

Topolánek podotkl, že to zatím je ohledně podpory jeho kandidatury v Evropské unii "půl na půl". Některé státy, jako například Slovensko, jej již prý jasně podpořily. Další si zatím nechávají "otevřená vrátka".

Co dělá Topolánek po odchodu z vrcholné politiky? Stal se živnostníkem - čtěte ZDE

"Nakonec budou rozhodovat ti velcí hráči, nyní absolvujeme řadu jednání. Není žádným tajemstvím, že jsme byli jak v Londýně, tak v Paříži," podotkl Topolánek. "My se snažíme argumentovat zcela jasně, že samozřejmě podporujeme českého kandidáta, ale daleko důležitější je, aby Evropa měla jednoho kandidáta," dodal.

O evropském kandidátovi se rozhodne v prosinci 

S Američany Česko o Topolánkově kandidatuře jedná už několik měsíců. Cílem současných schůzek je představit jim, jak si expremiér představuje další fungování agentury.

"Z poměrně jasně fungujícího trhu dnes mají většinu zdrojů i většinu rezerv v rukou státem řízené nebo státem vlastněné společnosti. V tom smyslu se změnilo celé to prostředí a ta agentura tím pádem musí ty výzvy akceptovat, musí na ně reagovat a měla by se držet toho základního, kvůli čemu vznikla, i když se mezitím posunul ten problém kousíček dál, kdy už se nebavíme jenom o ropě, případně o plynu, bavíme se o nízkouhlíkových technologiích, bavíme se o úsporách, bavím se samozřejmě o renesanci jádra," uvedl Topolánek.

Bývalý český premiér dále podotkl, že agentura by se měla zabývat například hledáním volných kapacit, identifikací největších potenciálních problémů, detailní analýzou tras a jejich rizik, komunikací nejen v rámci OECD, ale i mimo ni, například s Čínou a dalšími zeměmi. Na rozdíl od současnosti by se také pod jeho případným vedením zaměřila na plyn, "kde nemá takový vliv, jak by mohla".