Uplynulý týden byl převážně ve znamení korporátních výsledků a výhledů společností do dalšího období. Zatím se dá říci, že firmy ukazují na postupné zlepšování ekonomiky „zdola“ a odpoutání od závislosti na vládních intervencích.

Sledované byly dozajista finanční tituly ve Spojených státech. Citigroup, jeden z hlavních viníků krize a také banka jí nejvíce postižená, vykázala zisk a prodloužila řadu na tři zisková čtvrtletí za sebou. Naopak největší americká banka, Bank of America, ukázala, že se ve finančních skříních ještě nějací kostlivci skrývají.

Výsledky, výsledky, výsledky...

Skupina největších institucionálních investorů se připojila k newyorskému FEDu s požadavkem na pokrytí ztrát ve výši 47 mld. dolarů z cenných papírů navázaných na hypotéky, které vydala banka Countrywide Financial převzatá právě BofA.

Největší světový správce portfolií BlackRock naopak očekávání analytiků překonal. Potěšitelné výsledky vykázala největší světová zásilková společnost UPS, která je stejně jako ostatní logistické firmy vnímána jako předzvěst dalšího hospodářského vývoje. UPS překonala odhady a zisk jí poskočil o 69%.

Společnost Boeing také vykázala překvapivý zisk a navíc by mohla participovat na případném prodeji zbraní do Saúdské Arábie v hodnotě 60 mld. dolarů. McDonald’s a Coca-Cola vykázaly také nárůst tržeb, často daný lepšími prodeji v rozvíjejících se ekonomikách. V tomto čtvrtletí trochu zaostávají technologie, když i milovaný Apple nepotěšil prodeji tabletu iPad.

Čína proti inflaci

V makroekonomické oblasti vnesla vzrušení na trhy Čína, která zvýšila úrokové sazby u úvěrů o 25 bazických bodů. První reakce byla negativní, ale poté převážil názor, že takové zvýšení rozhodně nemůže zpomalit čínskou ekonomiku a naopak by to mohlo předznamenávat lepší makrodata. Čtvrteční ukazatele sice vyvrátily očekávání rychlejšího čínského růstu, ale zářijová inflace, která byla nejvyšší za 3 roky vysvětlila nečekané zvýšení sazeb.

Dolar pokračoval v poklesu vůči ostatním měnám a ve čtvrtek na chvíli dokonce propadl pod hranici 1,40 dolarů za euro, ale poté se vrátil. Oslabení dolaru jde ruku v ruce s očekáváním dalších kroků FEDu. Dá se předpokládat, že pokud americká centrální banka nesplní přání investorů, převládne na nějakou chvíli na trzích negativní sentiment.

Vývoj na trzích bude příští týden opět určován firemními výsledky, které prozatím podporují opatrný optimismus, co se týká dalšího vývoje vyspělých ekonomik.