Banka JPMorgan varuje, že cena ropy může zanedlouho vystoupat až na 100 dolarů za barel. Důvodů k prudkému zdražení je podle banky hned několik. Jednak nyní působí silná poptávka v Číně, jednak má vliv vlna stávek ve francouzských rafineriích a své vyvolává i slabý dolar v důsledku očekávané další fáze kvantitativního uvolňování měnové politiky v USA.

"Největší riziko spočívá v tom, že jsme (JPMorgan) příliš opatrní a že hrozba výstupu ceny ropy na 100 dolarů, s čímž počítáme v předpovědi na čtvrté čtvrtletí, přijde mnohem dřív, než očekáváme," uvedl analytik banky Lawrence Eagles.

"Důvodem nebude pouze slabý dolar, ale i vysoká poptávka v Číně a dalších mladých ekonomikách a také obnova strategických zásob ve Francii," dodal.

Banka zvýšila průměrnou cenu americké ropy na 81 dolarů za barel

Komodity po přechodném zvýšení kurzu dolaru zlevnily, ropa se však posouvá dál směrem vzhůru.

Průměrnou cenu jednoho barelu ropy WTI na celý letošní rok banka zvýšila zhruba o dva dolary na 78,50 USD. Odhad průměrné ceny na příští rok zvedla v podobném rozsahu na 82,50 USD. Banka zároveň zvýšila průměrnou cenu americké ropy na toto čtvrtletí na 81 dolarů za barel, zatímco dosud počítala s cenou 75 dolarů.

JPMorgan odhaduje, že kvůli stávkám se zásoby pohonných hmot ve Francii v říjnu sníží až o osm milionů barelů. Stávky ve Francii kvůli důchodové reformě, které ochromily výrobu pohonných hmot ve všech 12 rafineriích, by mohly mít katastrofální důsledky na její ekonomiku. Proto bude muset začít s obnovou zásob ropných produktů okamžitě, jak stávky skončí. Faktem však je, že země bude muset stejně sáhnout k dovozu pohonných hmot.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru