Nad šéfem Energetického regulačního úřadu Josefem Fiřtem se začínají stahovat mraky. Děje se tak krátce poté, co se vláda rozhodla zabránit zdražení elektřiny mimořádným zdaněním energetického byznysu. A také v době, kdy vrcholí volby do třetiny Senátu.

Fiřtův úřad stanovuje výši poplatků na podporu obnovitelných zdrojů energie, právě ty tlačí na růst ceny proudu. A podle kritiků právě ERÚ cenovou blamáž zavinil.

Pochyby o úřadu i Fiřtovi má například premiér Petr Nečas. "Až skončí epizoda s fotovoltaikou, jedním z prvních kroků, který čeká vládu, je analýza fungování ERÚ," říká v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny.

Ve čtvrtek na ERÚ navíc zaútočil Informační institut, za nímž stojí místopředseda hospodářského výboru sněmovny Aleš Rádl (ODS) a Pavel Kohout, člen Národní ekonomické rady vlády. Tvrdí, že poplatky na "zelené" zdroje jsou na základě vyhlášek ERÚ vybírány nezákonně.

"Spotřebitelé by mohli požadovat u distribučních společností vrácení poplatků. Přenos těchto nákladů na zákazníky nemá oporu v zákoně," říká Rádl, podle něhož do distribučních společností (tj. do firem skupin ČEZ, E.ON a PRE) jen za poslední tři roky odešlo 14 až 16 miliard korun. O ERÚ už dříve prohlásil i šéf Svazu průmyslu Jaroslav Míl, že poplatek na podporu "zelené elektřiny" záměrně nadsazuje.

Ministr financí Miroslav Kalousek však zásah proti Fiřtovu úřadu vylučuje: "Nikdy jsem nebyl o správnosti čísel ERÚ přesvědčen, musím ale respektovat nezávislost tohoto úřadu, politický nátlak na něj je nepřípustný," řekl. Sám Fiřt chyby vylučuje. "Pokud je právně napadnutelný náš postup, musely by být právně napadnutelné zákony."