Nálada uživatelů sociální sítě a mikroblogů Twitter dokáže předvídat růst či pokles burzovního indexu s téměř týdenním předstihem, potvrzuje nová studie.

Americký profesor informatiky z univerzity v Indianě Johan Bollen zjistil, že korelace mezi indexem Dow Jones a kolektivní náladou veřejnosti dosahuje až 90 procentní přesnosti. Informuje o tom britský server Mail Online.

Tým profesora Bollena zkoumal data téměř deseti milionů "tweetů" od 2,7 uživatelů v průběhu deseti měsíců roku 2008. Uživatelé na Twitteru mohou vyjádřit svou náladu šesti kategoriemi. Nástroj "Opinion Finder" dokáže měřit, zda jsou uživatelé obecně naladěni pozitivně či negativně a jak se jejich nálada mění.

Při korelaci s hodnotami, při jaké uzavíral index Dow Jones, se ukázala překvapivě vysoká korelace 87.6 procent s náladou "klidný, v klidu" angl. calm, o tři dny dříve. Dobrou korelaci také ukazovala nálada "klidný a šťastný".

"Heuréka," zvola jsem, komentuje profesor Bollen nečekaně přesvědčivý výsledek. Jeho tým přitom nedovede přesně vysvětlit, proč právě nálada "v klidu" kopírovala nejlépe budoucí vývoj indexu.

"Ukázalo se, že právě "klid" uživatelů je vhodný ukazatel k předvídání pohybu indexu Dow Jones nahoru či dolů v následujících dvou až šesti dnech," říká Bollen.

V čtenářské diskuzi ale někteří zpochybňují originalitu objevu Bollenova týmu. "Totéž už napsal Dan Brown v knize Ztracený symbol, to není nic nového," píše jeden čtenář.

"Jaké Heuréka? Každý, kdo někdy obchodoval na burze ví, že sentiment a nálada veřejnosti jsou důležitým faktorem," píše další diskutující.

Rozvoj blogů a sociálních sítí ale nabízí nový nástroj, jak se k datům o náladě uživatelů poměrně snadno dostat.

Johan Bollen připomíná, že rok 2008 byl velmi dynamický, v listopadu se konaly prezidentské volby v USA, vrcholila finanční krize, krachovaly banky.

"Když si model tak dobře vedl v těchto turbulentních časech, mohl by být za jiných okolností ještě účinnější," uzavírá Johan Bollen.