Ženy v Evropské unii by měly během mateřské dovolené dostávat plnou výši platu. S touto představou ve středu souhlasili europoslanci. Rozhodli také, že by se měla zavést i dvoutýdenní plně hrazená otcovská dovolená.

Europoslanci rovněž rozhodli, že minimální délka mateřské by měla v Evropské unii dosahovat 20 týdnů místo dnešních 14.

Hodně rozporuplné byly i názory jednotlivých českých europoslanců. "Zařazení otcovské dovolené působí jako naprosto cizorodý prvek. Původním cílem směrnice je ochrana mateřství zaměstnankyně, nikoli lepší sladění zaměstnání a rodinného života. Postavení otce jako rodiče do této směrnice nepatří," řekl lidovecký europoslanec Jan Březina.

Naopak sociální demokraté, komunisté nebo třeba zelení plánované prodloužení mateřské dovolené na 20 týdnů vítají. "To bude mít vliv na zlepšení zdravotního a psychického stavu matky, která se tak může plně věnovat péči o dítě. Prodloužení minimální délky mateřské dovolené rovněž podpoří kojení, které má prokazatelně pozitivní vliv na zdraví dítěte i matky," řekla sociální demokratka Zuzana Brzobohatá.

Europoslanci ODS podotkli, že plán na to, aby ženy dostávaly úhradu předchozí mzdy, je bez jakéhokoli horního limitu. "Tato norma zásadním způsobem zasahuje do pracovního práva členských států. Pro Českou republiku to znamená, že někdo bude muset matkám platit sto procent předchozího platu celých 28 týdnů," uvedla občanská demokratka Andrea Češková.

Podle ní je také zásadní, kdo bude mateřskou a otcovskou hradit. "Bude to stát, tedy daňoví poplatníci? Nebo bude tato zátěž částečně přenesena na zaměstnavatele? To pak ženy nikdo nezaměstná," ptá se Češková

Více peněz pro Češky

To se ale na rozdíl od případné výše mateřské Česka netýká, neboť v České republice je mateřská dovolená výrazně delší než zmiňovaných 20 týdnů. Češka zůstávají doma na mateřské 28 týdnů, v případě narození více dětí to ale může být i 37 týdnů.

V Česku je to nyní tak, že po dobu mateřské dovolené nahrazuje matkám ušlý příjem peněžitá pomoc v mateřství, která je jednou z dávek systému nemocenského pojištění. Vyplácí se ve výši 70 procent vyměřovacího základu. Od ledna 2009 činila maximální výše peněžité podpory v mateřství 28.890 korun.

S návrhy na změny v pravidlech týkajících se mateřské dovolené před časem přišla Evropská komise, která jí nicméně chtěla v EU rozšířit minimálně na 18 týdnů, nikoli na 20 schválených poslanci.

Návrh hezkým, ale souhlas bude shánět těžko

Hlasování europoslanců o délce mateřské bylo relativně těsné, když pro se vyslovilo 327 poslanců a proti jich bylo jen o 7 méně. Pro plný plat pak bylo 354 eurposlanců.

K vstupu nových pravidel v platnost je ovšem zapotřebí i souhlas členských zemí EU a dá se čekat, že ten se snadno získávat nebude.

Rána pro státní kasy

Už dříve plány na zvýšení mateřské kritizovaly některé členské státy unie. Proti se staví Němci, Rakušané nebo Britové.

Právě Británie se nechala slyšet, že by jí to zdvojnásobilo náklady na čtyři miliardy liber (98 miliard korun). Londýn navíc podotýká, že už nyní zhruba 90 procent Britek 20 týdnů zůstává doma i bez toho, aniž by musely mít nějaké lepší podmínky prosazované unií.

Kritika zazněla ale třeba i z Francie, která také poukazovala na náklady. V této zemi mateřská dovolená trvá 16 týdnů a dodatečné výdaje by v době, kdy Paříž stejně jako ostatní metropole kvůli dopadům krize přistupuje k nepopulárním škrtům a reformám, mohly podle odhadu tamních představitelů dosahovat kolem 1,3 miliardy eur (32 miliard korun).

Podle některých zdrojů obeznámených s pozicemi států jsou prý členské země připraveny smést návrhy v takového podobě ze stolu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru