Kalifornský úřad pro správu daní a poplatků již vyčlenil tým, který se má připravit na možnost, že marihuana bude v tomto státě podléhat zdanění, stejně jako nyní alkohol a cigarety. Druhého listopadu budou voliči v rámci nadcházejících guvernérských a kongresových volbách rozhodovat také o osudu tzv. Návrhu 19.

Ten by ve státě Kalifornie legalizoval prodej 28 gramů marihuany zákazníkům starším 21 let. Už nyní úřad zajišťuje zdanění marihuany prodávané na lékařský předpis. "Pokud návrh projde, budeme muset rychle přijít s konkrétním řešením, kolky a podobně," řekla mluvčí úřadu Anita Gore deníku Eastbayexpress.

Návrh 19 jednak říká, že osoba starší 21 let může pěstovat a držet marihuanu po osobní spotřebu. Zajímavější je ale věta, podle které by jednotlivé okresy a města mohly rozhodnout o výrobě, prodeji a zdanění marihuany pro spotřebitele starší 21 let. Podle odhadů kalifornského úřadu pro správu daní a poplatků z minulého roku by tak stát Kalifornie mohl získat zhruba 1,4 miliardy dolarů. Tento odhad ale kritici legalizace zpochybňují.

Kalifornie bude letos hospodařit se státním deficitem ve výši 19 miliard dolarů.

Lidé jsou spíše pro

Podle průzkumu z konce září by se pro vyslovilo 52 procent, proti 41 procent, dřívější průzkumy naznačovaly spíše vítězství odpůrců legalizace. Velkou sumu na propagaci legalizace věnovali i například spoluzakladatelé Facebooku Dustin Moskovitz a Sean Parker.

Zastánci návrhu kromě pozitivního rozpočtového efektu tvrdí, že by legalizace oslabila organizovaný zločin a policie by se místo stíhání přestupků (v současnosti je držení marihuany do 28 gramů pokutováno sto dolary) mohla věnovat řešení závažnějších zločinů.

Proti legalizaci vystupuje například sdružení Matky proti řízení pod vlivem alkoholu, které se obává, že by legalizace a následná zvýšená konzumace marihuany vedla ke zvýšení počtu dopravních nehod. Proti je také federální protidrogový car Gil Kerlikowske i federální vláda, která považuje rostoucí konzumaci marihuany za společensky nežádoucí jev.

Na zbytku území USA marihuana zůstává nelegální. To by mohlo vyvolat problémy, protože hranice Kalifornie je na rozdíl od hranice s Mexikem otevřená.

Objevují se první odvážné ekonomické analýzy, jaké by legalizace měla třeba na zemědělství státu Kalifornie. V tuto chvíli přitom není vůbec jasné, jaké další kroky by proti případné průmyslové velkoprodukci marihuany v Kalifornii podnikly federální orgány.