Vláda vybere vítěze tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín v roce 2013 a může se také rozhodnout, že nevybere žádného z uchazečů. O budoucnosti JETE rozhodne vláda, nikoli ČEZ. "Tuto strategickou otázku může rozhodovat pouze vláda," zdůraznil premiér Petr Nečas po jednání Bezpečnostní rady státu.

"Tendr na dostavbu Temelína s sebou nese bezpečnostní, ekonomická a zahraničněpolitická rizika," uvedl Nečas. "O tak zásadní věci nemohou rozhodovat orgány ve vedení kterékoli společnosti," dodal. Rozhodující slovo bude mít proto stát, který je vlastníkem zhruba 70 procent akcií společnosti ČEZ.

Nečas by chtěl mít také vyřešeny technické a bezpečnostní otázky rozšíření Temelína již do letošního prosince.Uchazeči o zakázku na dostavbu jaderné elektrárny by měli obdržet zadávací dokumentaci k výběrovému řízení v příštím roce. V roce 2012 by měli podat nabídky a v roce 2013 by se mělo rozhodnout o vítězi.

Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily česko-ruské konsorcium Škoda JS–Atomstrojexport, dále americký Westinghouse a francouzská společnost Areva. Objem celého kontraktu, zahrnujícího kromě dvou nových reaktorů i příslib tří dalších téhož typu, by se měl pohybovat v řádu stovek miliard korun.

Rusko si věří

Téma dostavby Temelína přišlo na pořad úterních jednání ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka, který je na jednání v Rusku.

Místopředseda ruské vlády Alexandr Žukov po jednání česko-ruské mezivládní komise v Moskvě konstatoval, že Rusko očekává vítězství česko-ruského konsorcia Škoda JS–Atomstrojexport v tendru o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

"Doufáme, že se tendr uskuteční, zúčastní se jej toto konsorcium a zvítězí," řekl Žukov. Připomněl, že Atomstrojexport a Škoda JS předložily nabídku, podle níž většinu zařízení dodají české podniky. "Počítáme, že je to velmi výhodná nabídka, a doufáme, že toto konsorcium vyhraje tendr na další bloky," dodal.

"Ujistili jsme ruskou stranu, že rozhodovat budou kvalita, bezpečnost a cena. Nic jiného," řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, jenž při moskevských jednáních vedl českou delegaci. Informaci o případném posunutí termínu soutěže přijali Rusové podle něho s porozuměním.

Vítěz zakázky na dostavbu jaderné elektrárny by měl být podle vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína Václava Bartušky vybrán v roce 2013. ČEZ původně plánoval uzavřít smlouvu s vítězem tendru na začátku roku 2012. Podle Bartušky však může celý proces skončit také tím, že nebude vybrán ani jeden z uchazečů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru