Zástupci zaměstnavatelů i odborů kritizovali v úterý na jednání Rady hospodářské a sociální dohody, takzvané tripartity, návrhy vlády na změny v oblasti nemocenské. Odborům také vadí snaha ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na zavedení centrálního úřadu práce místo současných 77.

Vláda odeslala do Poslanecké sněmovny návrh, podle kterého mají zaměstnavatelé vyplácet zaměstnancům tři týdny náhrady mzdy při dočasné pracovní neschopnosti. Nyní platí zaměstnavatelé náhradu mzdy dva týdny a pak je na řadě stát.

"Podnikatelé tento návrh nepřijímají, protože je to další zátěž, kterou si dnes už nemůžeme dovolit," řekl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Velký nesouhlas vzbudil návrh ministerstva i u odborářů. "Obáváme se, že je to jenom jeden z postupových kroků, který ve finále povede k tomu, že se nemocenská zruší. Myslíme si, že je to naprosto nevídaný krok, navíc se vše má přenést na zaměstnavatele," uvedl pro Český rozhlas ještě před jednáním předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula.

Tvrvalé snížení nemocenské

Odbory také kritizovaly snížení nemocenské. Ta v minulosti činila do 30. dne pracovní neschopnosti 60 procent denního vyměřovacího základu, od 31. až do 60. dne dočasné pracovní neschopnosti 66 procent a poté 72 procent. Pro rok 2010 byla dočasně snížena na 60 procent vyměřovacího základu pro celé období. Podle vládního návrhu se má stát snížení trvalým.

"My se domníváme, že hlavně u té třetí skupiny, která je dlouhodobě nemocná, k tomu vláda necitlivě přistoupila," řekl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil s tím, že odbory vyzvaly vládu k jinému řešení.

Odbory kritizovaly také snahy vlády o zavedení centrálního úřadu práce. "Na půdě Poslanecké sněmovny je dnes poslanecký návrh ohledně centrálního úřadu práce a současně probíhá připomínkové řízení k tomu samému zákonu," řekl Zavadil. To podle něj není standardní proces. Standardní proces by byl, aby to prošlo tripartitou a mohli se k tomu vyjádřit sociální partneři.

V současnosti existuje 77 zcela samostatných úřadů práce, které mají asi 250 pracovišť zaměřených na zaměstnanost, a zhruba 400 poboček státní sociální podpory. Systém není podle předkladatelů změny pružný, přináší nejednotu rozhodování a je finančně náročný. Nynějších 77 úřadů tak má podle návrhu nahradit Úřad práce České republiky se sídlem v Praze. Bude mít 14 krajských poboček. Aby byl úřad dostupný pro obyvatele, vzniknou kontaktní pracoviště v 226 pověřených obcích.

Provozní náklady nyní činí asi 1,7 miliardy korun ročně. V případě změny je podle autorů předlohy možné ušetřit už první rok zhruba 175 milionů korun.

Nesouhlas s plánem vlády na danění fotovoltaiky

Zástupci odborů a zaměstnavatelů také v úterý odmítli plány na zdanění fotovoltaických elektráren, kterým chce vláda omezit zdražení elektřiny v příštím roce. Nelíbí se jim ani další vládní návrhy týkající se solárních elektráren.

O cenách elektřiny chtějí dále jednat na pátečním zasedání předsednictva tripartity. Podle premiéra Petra Nečase je v tripartitě shoda na tom, že na problematiku fotovoltaických elektráren je nutné reagovat.

"Strana podnikatelů, zaměstnavatelů, ale i odbory předložily řadu zásadních faktů, které zpochybňují výpočty regulačního úřadu," řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Energetický regulační úřad na konci září odhadl zdražení elektřiny pro firmy příští rok v důsledku rozvoje fotovoltaických elektráren o 17 procent, u domácností by to byl nárůst o 12 procent. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl následně odhadl, že ceny elektrické energie příští rok stoupnou maximálně o pět procent.