Vítěz zakázky na dostavbu jaderné elektrárny Temelín by měl být vybrán v roce 2013. Včera to potvrdil vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška.

ČEZ, provozovatel Temelína, původně plánoval uzavřít smlouvu s vítězem tendru na začátku roku 2012. Minulý týden však vyšlo najevo, že se tendr na Temelín zpozdí.

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže firma zvažuje posunutí harmonogramu dostavby Temelína na základě informací získaných během soutěže od dodavatelů.

Někteří účastníci výběrového řízení ale tvrdí, že o posunutí termínu nežádali. ČEZ je údajně také oficiálně o posunu termínů neinformoval.

Dnes projedná posunutí zakázky na dostavbu jaderné elektrárny Temelín Bezpečnostní rada státu. Předseda vlády Petr Nečas minulý týden řekl, že rozhodnutí o možném odkladu dostavby Temelína je v kompetenci vlády, neboť stát má rozhodující slovo v dozorčí radě ČEZ. Další postup prý bude oznámen právě po dnešním zasedání Bezpečnostní rady státu. "Jasné slovo řekne až premiér," potvrdil Bartuška.

ČEZ chce podle Kříže udržet všechny uchazeče o dostavbu Temelína ve hře. "Odstoupení některého uchazeče před podáním nabídky by zhoršilo vyjednávací pozici ČEZ a prodražilo dostavbu elektrárny. Proto bereme vážně signály potenciálních dodavatelů o tom, že je stávající harmonogram příliš napjatý," řekl.

Podle Bartušky dostanou uchazeči o zakázku dostavby Temelína zadávací dokumentaci k výběrovému řízení příští rok. V roce 2012 by měli podat nabídky a v roce 2013 by se mělo rozhodnout o vítězi. Avšak proces může také skončit tím, že nebude vybrán ani jeden z uchazečů. ČEZ plánoval, že dva nové bloky Temelína začnou vyrábět proud v roce 2020. Bartuška podotkl, že datum dokončení a cena zakázky budou uvedeny v nabídkách, které uchazeči předloží v roce 2012. "Do té doby všechny spekulace o datu a ceně nemají smysl," uvedl.

Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily americký Westinghouse, česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a OKB Gidropress, a francouzská společnost Areva.

Objem celého kontraktu, jenž zahrnuje kromě dvou nových reaktorů i příslib tří dalších stejného typu, by se měl pohybovat v řádu stovek miliard korun. "Při výběru uchazečů budou hrát největší roli cena nabídky, transfer know-how a míra zapojení českých firem," uvedl již dříve Bartuška.

Výstavba jaderných elektráren je v současnosti v útlumu v celé Evropě, naopak reaktory vznikají hlavně v Asii (Indii, Číně, Jižní Koreji) .