Pražská burza letos doplácí na bídnou výkonnost někdejšího premianta. Elektrárenská společnost ČEZ, která loni posílila o solidních 7,5 procenta, je letos více než 14 procent v minusu a společně s Telefónikou O2 tlačí pražskou burzu dolů.

Akcie ČEZ v pondělí oslabily již popáté za sebou a dostaly se na úroveň kolem 758 korun, nejníže za poslední rok a půl. Příčinou jsou podle analytiků zprávy o odkladu dostavby Temelína a zrušení bezplatných emisních povolenek po roce 2013. Index PX v návaznosti na to padal v pondělí již čtvrtý den po sobě a obchodování zakončil na hodnotě 1133,6 bodu. Ze svého dubnového maxima tak ztratil již 13,8 procenta.

"Sám ČEZ ubral letos indexu PX 36 bodů, spolu s akciemi Telefóniky O2, které srazily pražskou burzu o 12 bodů, je tak největší zátěží," vysvětluje analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Ještě před hlubším propadem letos zachraňují burzu Erste Bank a společnost NWR. "Praha může děkovat hlavně akciím Erste, které letos indexu PX pomohly posílit o 31 bodů, a NWR, které jej vytlačily o 21 bodů," říká Hatlapatka. Kromě těchto dvou společností je podle analytiků nejpříjemnějším překvapením letošního roku výkonnost Unipetrolu, jenž posílil již o více než 40 procent.

"Akcie Unipetrolu do tohoto roku vstoupily na velice nízkých cenách a zisky v prvním i druhém čtvrtletí všechny příjemně překvapily. Totéž platí i pro společnost AAA Auto, letos už je v plusu kolem 30 procent a stejně není ještě plně doceněn očekávaný trojnásobný nárůst vykazovaného zisku," říká Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities.

Co se týká dalšího vývoje akcií, analytici jsou vesměs optimističtí a nepředpokládají, že by měl ČEZ nadále oslabovat. "Bude důležité, jak se vláda definitivně postaví k systému přidělování emisních povolenek pro roky 2013 až 2020" říká David Brzek, analytik společnosti Fio. "Přestože se krátkodobě může ČEZ dostat ještě na nižší hodnoty, negativní informace jsou již v kurzu částečně zohledněny a předpokládám, že cena za akcii se do konce roku vrátí nad 800 korun," tvrdí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru