Členské státy EU se v pondělí dohodly na přísnějších sankcích pro země eurozóny, které nedodrží rozpočtová pravidla. Pokuty však nebudou automatické a státy si dále uchovají velkou část nynějších pravomocí. Novinářům to dnes v Lucemburku po jednání unijní expertní skupiny, složené především z ministrů financí EU, řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Česko součástí eurozóny není.

Státy eurozóny, jež překročí hranici ročního rozpočtového deficitu ve výši tří procent HDP, by měly zaplatit pokutu odpovídající zhruba 0,2 procenta hrubého domácího produktu. Stejná sankce by hrozila i zemím, jejichž celkové zadlužení přesahuje 60 procent HDP a jejich vlády je vůbec nesnižují, anebo jen velmi pomalu.

Podle původního návrhu Evropské komise měly sankce platit automaticky. Komise by tedy posoudila, jestli stát pravidla splnil, či nikoli, a sama by pokutu uvalila. Členské země EU by podobnému postupu mohly zabránit jenom v případě, že by krok komise odmítly kvalifikovanou většinou.

EU ovšem nakonec vyhověla francouzskému návrhu a od plně automatických sankcí ustoupila. O uvalení pokut by tak měli rozhodovat ministři financí, na přijetí stanoviska by měli celkem šest měsíců. Pokud by tak neučinili a některý z rozpočtových hříšníků své hospodaření nadále nevylepšoval, mohla by sankce uvalit sama Evropská komise. Její rozhodnutí by EU mohla opět zvrátit kvalifikovanou většinou.

Záměr podpořit přísnější sankce dnes ve francouzském letovisku Deauville dali najevo i německá premiérka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Oznámili, že společně hodlají navrhnout příslušné sankční doplňky k Lisabonské smlouvě do března příštího roku tak, aby nezbytné úpravy smlouvy mohly být ratifikovány do roku 2013.

Oba státníci rovněž připustili, že by státy neschopné zvládat své rozpočty mohly být vystaveny hrozbě "předběžných sankcí". Nevyloučili rovněž, že bude posouzen návrh, aby stát, jenž nedokáže svůj rozpočet dostat pod kontrolu, pozbyl svých hlasovacích práv.

"Mění se to hodně v tom, že jsou sankce, ale ta procedura se hodně přiblížila tomu, jak to známe z dneška," řekl Zídek. Podle něho státy přistoupily na argumentaci Francie, která měla i podporu Německa, že jednotlivé země mají právo před uvalením sankcí přijmout případná nápravná opatření a mají právo o porušování rozpočtových pravidel ještě určitou dobu jednat.

Sarkozy a Merkelová nicméně v dnešním prohlášení z Deauville uvedli, že uvalení sankcí by mělo být "více automatické".