Razantní škrty ve stavebním spoření, které vláda přichystala pro tento a příští rok, se nepříjemně podepíší na aktuálním ročním výnosu klientů. Pro desítky tisíc z nich, kteří střádají delší dobu a mají na svém účtu naspořeno hodně peněz, přestává být letos zajímavé ve spoření pokračovat.

Jejich čistý výnos po avizovaných změnách v roce 2011 jen sotva přesáhne dvě procenta. S tím už mohou soutěžit některé spořící účty s premií nebo termínované vklady.

"Na problém narážíme hlavně u klientů, kteří už naspořili víc než 250 tisíc nebo 300 tisíc. Efekt státní podpory se snižuje a úročení se sníží kvůli zdanění. Mnohým se tak vyplatí peníze vyzvednout, vložit je jinam a založit si nové stavební spoření," říká Zdeněk Simaichl z poradenské společnosti Partners.

Vláda chce už za tento rok zdanit padesáti procenty státní příspěvek. Ten činí 4500 korun u smluv uzavřených před rokem 2004 a 3000 korun u smluv uzavřených později. To znamená, že letošní příspěvek, který se vyplácí v dubnu 2011, dosáhne buď 2250 nebo 1500 korun. V následujícím roce se pak u všech smluv sjednotí na dvou tisících korunách. V plánu je navíc patnáctiprocentní zdanění úroků z výnosů.

I po těchto škrtech je zatím stavební spoření poměrně lákavou alternativou zhodnocení vkladů. Na povinných minimálně šesti letech spoření půjde podle propočtů Broker Consulting vydělat 4,97 procenta ročně. Ještě před rokem ale dosahovala tato efektivní úroková míra 6,9 procenta.

Atraktivita spoření se ale může změnit, a to v případě, že sazby na trhu půjdou nahoru, což se dá předpokládat. Základní sazba ČNB je totiž na historickém minimu 0,75 procenta. V takovém případě se stavební spoření může propadnout pod atraktivitu trhu.


Spočítejte si, jak se vám vyplatí pokračovat ve spoření

Spočítejte si svůj aktuální roční výnos ze stavebního spoření při využití maximálního státního příspěvku. Ten je u smluv uzavřených před rokem 2004 až 4500 korun, u později uzavřených smluv činí 3000 korun. Klienti, kteří mají starou smlouvu, si na účet musejí posílat ročně alespoň 18 tisíc korun. Ti, kteří uzavřeli smlouvu později, musejí poslat alespoň 20 tisíc korun ročně. Příklady počítají se změnami tak, jak je schválila vláda.

Objem peněz na účtu:   [Kč]
Poplatek za vedení:   [Kč]
Úroková sazba:   [%]
Maximální státní podpora:   [Kč]
Výnosy
  2009     2010     2011     
Výnos:      
Maximální státní podpora:      
Celkový výnos v Kč:      
Celkový výnos v  %:      
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru