Francie požádala letecké společnosti, aby na úterý až o 50 procent seškrtaly veškeré lety. Důvodem jsou protesty proti důchodové reformě, které narušily značnou část francouzské ekonomiky včetně zásobování čerpacích stanic. Informovala o tom agentura Reuters.

Ve Francii už několik dnů trvají protesty proti důchodové reformě, kterou prosazuje tamní vláda. V pondělí zahájili protestní akci řidiči nákladních vozů. Nadále stávkují pracovníci rafinerií, kvůli nimž začala země čerpat ze svých nouzových zásob.

Tři lety z Prahy neodletí

Opatření se dotkne i spojů z České republiky, zatím byly zrušeny tři zpáteční lety mezi Prahou a Paříží. Jeden let do Paříže v úterý po poledni nevypraví České aerolinie, v souvislosti s tím je zrušen i následný zpáteční let z Paříže do Prahy. Všichni cestující jsou podle mluvčí Hany Hejskové překnihováni na následující lety, na které společnost nasadí větší stroj.

"Všechny ostatní spoje do Paříže a Štrasburku se budou České aerolinie snažit vypravit podle platného letového řádu, je ale nutné počítat s dílčími zpožděními," uvedla Hejsková. Vedle ČSA omezí v úterý svůj letový řád mezi Prahou a Paříží společnost Air France. Celkem v odpoledních a podvečerních hodinách nevypraví mezi oběma městy dva páry letů.

"Situace se může během úterý dále vyvíjet," upozornila mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová.

Zpoždění se budou zřejmě týkat i spojů do Madridu a Barcelony, které přelétávají francouzské území a využívají služeb francouzského řízení letového provozu.

Váznoucí zásobování palivem na francouzských letištích se podle Hejskové Českých aerolinií zásadně netýká. "České aerolinie se snaží zachovat v maximální míře pravidelnost svých letů z Francie, proto si letouny společnosti směřující do francouzských destinací nechávají natankovat palivo i na zpáteční let již před odletem z Prahy," uvedla mluvčí.

Třetina velkých benzinek je bez pohonných hmot

Nejvíce zasaženo bude pařížské letiště Orly. Podle Úřadu pro civilní letectví DGAC se má právě tam počet letů snížit o zmíněných 50 procent. Na všech ostatních letištích má být počet letů snížen o 30 procent.

Pokračují i stávky ve všech 12 francouzských rafineriích a v pondělí zahájili protestní akci řidiči nákladních vozů. Kvůli stojícím rafineriím začala Francie využívat své nouzové zásoby pohonných hmot. Protesty v rafineriích posílily negativní dopad třítýdenní stávky v největším francouzském ropném přístavu Fos-Lavera u Marseille. Mnohé sklady pohonných hmot navíc blokují řidiči nákladních automobilů

"Ze 4000 velkých benzinových stanic, které soustřeďují 60 procent pohonných hmot ve Francii, je jich asi 1500 bez zásob," řekl generální ředitel Svazu ropného průmyslu Alexandre de Benoist. S problémy se potýká hlavně západ země. Ve Francii je celkem 12 500 čerpacích stanic.

Premiér François Fillon prohlásil, že nenechá francouzskou ekonomiku "zadusit blokádou zásobování pohonnými hmotami". "Nedostatek nebude," zdůraznil. Vláda ujistila, že úřady v případě nezbytnosti zablokované sklady pohonných hmot uvolní. Policie takto proti demonstrantům, kteří sklady zablokovali, zasáhla již v pátek.