Britský těžební koncern BP prodá část svého majetku ve Vietnamu a Venezuele. Zhruba za 1,8 miliardy dolarů (asi 31,2 miliardy korun) ji získá společnost TNK-BP. Ta je společným podnikem, který má BP s ruskou těžební firmou TNK. BP chce získané finance použít k odškodnění po havárii ropné plošiny v Mexickém zálivu.

Všechny peníze na úhradu aktiv zaplatí TNK-BP ze svých rezerv. Akcionáři, mezi nimiž je také BP, nic platit nebudou. Neuvažuje se tedy o žádném navýšení základního jmění. Firmy uvedly, že TNK-BP složí do 29. října na nákup aktiv jednu miliardu dolarů. Zbytek uhradí po dokončení transakce, což by mělo být v prvním pololetí příštího roku.

"To jsou velmi dobrá aktiva, která nabízejí jak současnou produkci, tak potenciál růstu do budoucna. Předpokládáme, že firmě TNK-BP poskytnou solidní základ pro další expanzi mimo Rusko," uvedl šéf BP Robert Dudley. Ten je novým ředitelem teprve od října. Po akvizici majetku ve Vietnamu a Venezuele získá TNK-BP celkový objem prokázaných a teoretických zásob zhruba 290 milionů barelů ropného ekvivalentu.

Koncern BP prodává majetek, aby získal peníze na zaplacení náhrad a dalších oprávněných nároků po havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Plošina, kterou měl BP pronajatou, havarovala letos 20. dubna a z poškozeného vrtu Macondo, na nějž byla napojena a který patří BP, unikala přibližně další tři měsíce ropa.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru