Americká banka Citigroup Inc. se ve třetím čtvrtletí po loňské ztrátě vrátila k zisku. Kladný výsledek hospodaření banka vykázala již třetí čtvrtletí za sebou. Výsledkům pomáhá zlepšení ekonomické situace, díky kterému mohla banka uložit stranou méně peněz na pokrytí ztrátových úvěrů. Čistý zisk činil 2,2 miliardy USD (38,8 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 3,2 miliardy USD loni. Uvedla to banka v dnešním prohlášení.

Citigroup je podle majetku třetí největší bankou v USA. Zisk na akcii činil sedm centů a o jeden cent tak překonal odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters. Bez zahrnutí ztráty 800 milionů USD z prodeje operací v oblasti studentských půjček zisk Citigroup činil 2,6 miliardy USD, tedy osm centů na akcii. Příjmy banky mírně stouply na 20,7 miliardy USD, proti předchozímu čtvrtletí se však snížily a byly zatím nejnižší v letošním roce.

Ztráty ze špatných úvěrů klesly ve čtvrtletí o 30 procent na 7,66 miliardy USD. Banka rovněž uvolnila peníze z rezerv na ztrátové úvěry, celkem se rezervy snížily o 1,97 miliardy USD.

Citigroup patřila mezi banky nejvíce zasažené hypoteční a finanční krizí. Od státu obdržela pomoc až 45 miliard USD, což byla jedna z nejvyšších částek, jako stát poskytl. Stát v bance stále vlastní podíl 12 procent, napsaly agentury AP a Reuters.

Konkurenční banka JPMorgan Chase & Co. minulý týden uvedla, že její zisk díky nižším ztrátám ze špatných úvěrů stoupl o 23 procent, mnohem více, než se čekalo. Bank of America zveřejní hospodářské výsledky v úterý.

Investoři se nyní obávají, jak další výsledky bank ovlivní současné šetření zabavování nemovitostí kvůli nesplácení hypoték. Všech 50 amerických států zahájilo tento měsíc společné vyšetřování hypotečních bank v podezření na nesrovnalosti při zabavování nemovitostí neplatičům hypoték.

Státní zástupci zkoumají stížnosti, podle nichž některé banky před rozhodnutím o zabavení náležitě neprověřily dokumenty nebo k vyklizení nemovitosti předkládaly nesprávné údaje. Masové zabavování domů neplatičům hypoték bylo jedním z nejviditelnějších projevů hluboké finanční krize a hospodářské recese let 2007-2009.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru