V pomyslném žebříčku zemí, které dávají šanci v managementu ženám, by Česko se svými zhruba šesti procenty žen patřilo hodně nízko. Situace by nebyla lepší ani při sestavování žebříčku političek či dalších vlivných žen. Přesto i v Česku takové ženy jsou a některé se dokonce výrazně prosadily i za hranicemi země.

Asi nejznámější je Jana Korbelová, kterou spíš všichni znají pod jménem Madeleine Albrightová. Rodačka z pražského Smíchova a bývalá ministryně zahraničních věcí USA zastávala tento úřad jako první žena v historii. I v Česku se o ní spekulovalo jako o možné nástupkyni Václava Havla ve funkci prezidenta.

Zatímco Madeleine Albrightovou znají všichni, další jména žen, které Česko proslavily ve světě, už nemají takový zvuk. HN si vzaly na pomoc žebříčky Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů, který každý rok oceňuje Češky, jež se prosadily v zahraničí.

Letos si tuto cenu odnesla například historička Eva Hahnová, věnující se historii česko-německých vztahů, dále odbornice v oboru krystalografie Jarmila Jančaříková či italská hraběnka Mathilde Nostitzová. Ta dnes spolupracuje třeba s organizacemi nevidomých a slabozrakých, je patronkou Klubu vodících psů nebo převzala záštitu nad sbírkou pro nevidomé "Bílá pastelka".

Další ženou, která v minulosti toto ocenění získala, je Eliška Hašková Coolidge. Někdejší kandidátka do Senátu a držitelka ocenění "Významná česká žena ve světě" pracovala pro pět amerických prezidentů: J. F. Kennedyho, Lyndona Johnsona, Richarda Nixona, Geralda Forda a Jimmyho Cartera. V Čechách se nyní věnuje charitativní činnosti a prostřednictvím své agentury Coolidge Consulting Services podporuje společenské i podnikatelské kontakty mezi Českem a USA.

O slávu Česka ve světě se postarala i Meda Mládková, sběratelka a podporovatelka českého umění a ředitelka Muzea Kampa v Praze. Mezi známá jména ve světě i doma bezesporu patří i Ivana Trumpová, bývalá manželka známého podnikatele Donalda Trumpa. Miliardářka, která za pár vteřin umí vydělat tolik, co průměrný Čech za celý život, staví mrakodrapy v Dubaji, v Las Vegas či v Austrálii.

Za hranicemi se však proslavily i ženy, které nutně nemusí ohromovat jen znalostmi či politickými názory. V roce 2006 Česko hledali na mapě fanoušci krásných žen - tehdy totiž vyhrála Miss World Češka Táňa Kuchařová.

Běžci tratí na 800 metrů po celém světě zase znají tuzemskou atletku Jarmilu Kratochvílovou, která je dodnes držitelkou světového rekordu právě na 800 metrů v čase 1:53,28 minuty. Vytvořila ho 26. července 1983. Fanoušci oštěpařských disciplín po celém světě od loňského roku zase znají držitelku olympijské medaile Barboru Špotákovou, kdežto milovnice krásných šatů ve světě vědí, kdo je česká módní návrhářka Blanka Matragi.

Pro mnoho lidí možná neznámá Dagmar Danková se pak celosvětově prosadila v typicky mužské disciplíně - jako fotbalová rozhodčí. Loni pískala finále ženského turnaje na olympiádě v Pekingu, zhruba před měsícem pak finále evropského šampionátu žen.

 


FOTBALOVÁ ROZHODČÍ
Dagmar Danková je celosvětově známá fotbalová rozhodčí. Jak sama říká, tuzemští sudí ji pomlouvají, v zahraničí je to lepší.
FOTO: ARCHIV HN