Pravicová maďarská vláda premiéra Viktora Orbána předložila o víkendu parlamentu návrh zákona, který má od příštího roku zavést rovnou daň z osobních příjmů se sazbou 16 procent. Daňový zákon je klíčovou složkou ekonomického programu vlády strany Fidesz, která odmítá zatěžovat občany zvýšenými daněmi a hodlá pokrýt výpadky rozpočtových příjmů dočasnými daněmi na banky a další sektory.

Sazba 16 procent se má vztahovat na všechny druhy příjmů jednotlivců včetně úroků, dividend a kapitálových zisků. Nahradí nynější dvě sazby 17 procent na příjmy do pěti milionů forintů (447 500 korun) ročně a 32 procent na vyšší příjmy. Fidesz má v parlamentu bezpečnou většinu, a návrh by tak měl bez problémů projít.

Vláda také navrhuje výrazné daňové úlevy rodinám s dětmi. Rodiče si budou moci z daňového základu odepsat na první dvě děti měsíčně 62 500 forintů (zhruba 5600 korun) a 206 250 forintů na každé dítě v domácnosti s nejméně třemi členy.

Daňový zákon potvrzuje letošní zavedení desetiprocentní sazby daně z firemních zisků pro firmy s ročními tržbami do 500 milionů forintů (44,75 milionu korun), která nahradila dosavadní jednotnou sazbu 19 procent. Od roku 2013 vláda navrhuje rozšířit sazbu deset procent na všechny firmy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru