Stát letos do počátku října vybral na dani z přidané hodnoty (DPH) necelých 198 miliard korun, což je v meziročním srovnání o zhruba 15 miliard korun více. Větší výnos ve srovnání s loňskem zaznamenaly finanční úřady i u ostatních sdílených daní, například daně z příjmu právnických osob. Vyplývá to z aktuálních dat České daňové správy. Sazby DPH od ledna stouply o jeden procentní bod na 10 a 20 procent.

Část výnosu ze sdílených daní putuje nejen do státního rozpočtu, ale i do pokladen měst a krajů. Na dani z příjmu firem stát vybral k 1. říjnu 98,8 miliardy korun, zatímco loni za stejné období to bylo 94,8 miliardy korun.

Podle aktuálně platného znění zákona o rozpočtovém určení daní se rozděluje krajům 8,92 procenta a obcím 21,4 procenta z celostátního hrubého výnosu sdílených daní. Těmi jsou daň z přidané hodnoty (DPH), daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků, daň z příjmů fyzických osob vybírané srážkou podle zvláštní sazby, daň z příjmů fyzických osob a daň z příjmů právnických osob. Daň z nemovitosti je pak 100procentním příjmem obce.

Základem pro výpočet nároku obce nebo kraje je 100 procent celostátního hrubého výnosu. Výjimkou je daň z příjmu fyzických osob z podnikání, kde je základem 60 procent z celkového výnosu. U daně z příjmů právnických osob je pak základ snížen o daň, kdy je poplatníkem sama obec nebo kraj.