Deficit státního rozpočtu USA v loňském fiskálním roce klesl na 1,294 bilionu USD (22,72 bilionu Kč) z předloňských rekordních 1,416 bilionu USD. Přes pokles však byl schodek za rok do konce září 2010 druhý nejvyšší od konce druhé světové války. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila v pátek vláda.

Z předloňských deseti procent se schodek snížil na 8,9 procenta hrubého domácího produktu. Pokles poměru schodku k HDP je podle vlády nejrychlejším meziročním zlepšením veřejných financí od roku 1987. Ke snížení rozpočtového schodku přispěly vyšší daňové příjmy od firem a vyšší příjmy centrální banky USA (Fed).

Rozpočtový deficit v samotném září se snížil na 34,49 miliardy USD z 45,21 miliardy USD v září 2009. Rozpočet vykázal schodek již 24. měsíc za sebou. To je nejdelší období od začátku sledování těchto dat, napsaly agentury AP, AFP a Reuters.

Příjmy rozpočtu loni ve srovnání s předloňským rokem stouply o 57,4 miliardy USD. Více než dvě třetiny tohoto růstu přišly z vyšších plateb od Fedu vlivem investic, které banka učinila na podporu ekonomiky a finančního systému v době recese. Příjmy z daní mírně klesly, což je odrazem hlavně vysoké nezaměstnanosti. Příjmy z firemních daní však stouply o 40 procent, protože ekonomice se podařilo vymanit z nejhorší recese od 30. let minulého století.

Rozpočtová politika vlády prezidenta Baracka Obamy je terčem kritiky republikánů a ohrožuje demokraty před volbami. Podle republikánů jsou deficity příliš vysoké, Obamova administrativa však tvrdí, že jsou deficity nezbytné ve snaze překonat nejhorší ekonomickou recesi od velké hospodářské krize. V letošním fiskálním roce, který začal 1. října, vláda předpovídá schodek 1,4 bilionu dolarů a na příští dekádu celkem 8,47 bilionu USD.