Silný růst a vybírání zisků. Zatímco Čína se svým indexem výrazně posílila, zbytek Asie převážně oslabil.

Zatímco pohyby akcií na dvou hlavních burzách v Číně vykazovaly známky polití živou vodou, v Japonsku došlo k přerušení silného růstu z předchozího dne a tituly část zisků odevzdaly.

Čínský nárůst započal už zhruba před týdnem a pokračoval i v pátek. Jejich hlavní index tak vystoupal nejvýše za posledních téměř šest měsíců. Do "burzovních" výšin se vydaly zejména akcie bank, u nichž investoři spoléhají na silný růst zisků.

Index Shanghai Composite přidal 91,52 bodu a den uzavřel vyšší o 3,18 procenta na hodnotě 2971,16 bodu. Index uzavřel ziskem už šestý den v řadě a za celý týden si připsal 8,4 procenta. To je nejvýraznější týdenní růst od loňského února.

Klíčový index šanghajské burzy nadto prolomil 250denní klouzavý průměr, který byl dosud silnou hranicí odporu. Z toho vyplývá, že by mohl v dosavadním růstu ještě pokračovat.

 

 

Zájem o bankovní tituly podporují odhady vysokého růstu jejich zisků. Analytici předpokládají, že celkem 16 čínských bank, jejichž akcie se obchodují na hlavních burzách v Šanghaji a Šen-čenu, za první devět měsíců roku v průměru zvýší meziročně zisk o 30 procent.

Japonsko dopaltilo na zprávy z USA

Na trh se dostavila vlna vybírání zisků, k poklesu ale přispěly také akcie finančních institucí. Ty reagovaly na zprávy, že Američané začali vyšetřovat údajné nesrovnalosti při zabavování nemovitostí kvůli nespláceným hypotékám.

Hlavní index Nikkei 225 odepsal 83,26 bodu a den uzavřel slabší o 0,87 procenta na hodnotě 9500,25 bodu. Ve čtvrtek ale o 1,9 procenta zpevnil. Širší index Topix klesl o 1,3 procenta na 826,38 bodu.

Dolů zamířily hlavně akcie exportních firem, které doplácejí na vytrvalý růst kurzu japonského jenu. Ten se vůči dolaru pohybuje nejvýše za posledních 15 let. Silný kurz firmám situaci značně komplikuje, protože po přepočtu na domácí měnu jim klesají tržby i zisky. Přicházejí tak o velkou konkurenční výhodu.