Ve snaze čelit finanční krizi se vlády některých německých spolkových zemí rozhodly naplnit kasu neobvyklými způsoby. Také mnohá města a obce vymyslely bizarní daně z koní, sexu, solárií či vzduchu.

V Kolíně nad Rýnem platí například od 1. října "postelová daň". Hoteliéři musí zaplatit 5% daň z ceny ubytování, která městu poslouží na dotace kultury. Město počítá, že tímto způsobem vybere kolem sedmi milionů eur ročně. Podobnou "kulturní daň" chce od roku 2011 zavést i Hamburk, který od tohoto zákona očekává příjem do městské kasy ve výši až 10 milionů eur.

Poplatek zaplatí i vlastníci solárií v Essenu. Městská rada schválila v září nařízení, podle něhož musí majitelé solárií zaplatit měsíčně 20 eur za každý přístroj. Město tak chce ročně vydělat 150 000 eur. To se ale nelíbí Asociaci daňových poplatníků (Bund der Steuerzahler), podle které je tato částka zanedbatelná v poměru k administrativním nákladům na výběr tohoto poplatku.

Mezi daňové bizarnosti patří i daň ze sexuálních radovánek. Řada německých měst se inspiruje Oberhausenem, kde takzvaná "daň za zábavu" činí šest eur denně za každou pracující prostitutku. V Kolíně nad Rýnem byl podobný systém zaveden již v roce 2004.

Kromě této daně připlácejí provozovatelé kasin za vlastnictví výherních automatů. Podobnou daň má v plánu zavést i Berlín a vybírat 11 až 15 % z výtěžku každé hry.

V Dortmundu se zase mají danit koně. Tamní SPD se inspirovala daní z vlastnictví psa a na stejném principu chce zavést "koňskou daň".

Kuriózní daň "ze vzduchu" se projednává v bavorském městě Fürth. Místní politici žádají, aby provozovatelé automatů na cigarety, žvýkačky či telefonní karty platili zvláštní daň, bude-li jejich automat namontován dále než 15 centimetrů od fasády domu. Podobná daň hrozí také podnikatelům z města Bergisch Gladbach, jejichž reklamy a neony budou vyčnívat více než 30 centimetrů do veřejného prostranství.

Už teď se v Německu platí federální daň z každého vypitého šálku kávy a sklenice vína a nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko hodlá opět zavést loveckou daň, která byla částečně zrušena v roce 2009.

Z dalších plánů, mezi něž patřilo zdanění větrných turbín v braniborském Luckau nebo poplatek 100 eur za držení zbraně v Stuttgartu, nakonec sešlo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru