Svět si musí dávat pozor na záměrnou americkou strategii devalvace dolaru. Uvedl to ve čtvrtek v zahraniční verzi oficiálního čínského listu Žen-min ž'-pao šéf asijského oddělení Čínské akademie věd Li Siang-jang.

Li v komentáři na první stránce oficiálního orgánu Komunistické strany Číny prohlásil Spojené státy byly první, kdo vypálil první výstřel v měnové válce. Podle něj pokračující intervence vyspělých zemí na devizových trzích podkopává globální hospodářské oživení. Peking již dříve upozorňoval, že uvolněná měnová politika Spojených států přinese mladým tržním ekonomikám světa vážné problémy, Liovo vyjádření je však zatím vůči americké měnové politice nejtvrdší.

Peking odpovídá protiútokem na to, že Spojené státy jej stále důrazněji nutí, aby urychleně uvolnil směnný kurz jüanu, který Washington pokládá za uměle podhodnocený. Čína se snaží ukázat, že Amerika svou měnou rovněž záměrně manipuluje.

"Oslabování dolaru možná působí dojmem, že jej ovládá trh. Ve skutečnosti je ovlivňováno velmi důraznými a záměrnými kroky," uvedl Li. Za klíčový faktor poklesu dolaru označil to, že americká centrální banka signalizovala přípravy na nové kolo takzvaného kvantitativního uvolnění měnové politiky, kdy bude ekonomiku podporovat nákupy dluhopisů a dalších aktiv, což zvýší množství peněz v ekonomice a oslabí hodnotu dolaru.

Motivy za americkou snahou oslabit dolar jsou podle Lia jasné. Bez slabšího dolaru by Spojené státy neměly šanci splnit cíl prezidenta Baracka Obamy zvýšit americký export do pěti let na dvojnásobek. Oslabování dolaru rovněž zvýší inflaci, a to zmírní dluhovou zátěž, která se Spojeným státům navršila v důsledku finanční krize a ekonomické recese, uvedl Li.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru