Firmy nedodávají data

3 %
Až takovou pokutu může finanční úřad vyměřit firmě, která nezveřejňuje své účetnictví v obchodním rejstříku. U velké firmy to může znamenat sankci v řádu milionů korun. Rejstříkový soud může za tento přestupek uložit pokutu jen do výše 20 tisíc korun.

83 %
společností nevkládá do obchodního rejstříku včas své závěrky. Asi 60 procent firem ignoruje informační povinnost dlouhodobě.

86 087
Tolik daňových kontrol provedly české berní úřady v loňském roce. Stát se nyní zaměří na to, aby úředníci
při kontrole pokutovali i nezveřejněné závěrky.

Pozn.: Stav k 31. 8. 2010, v případě roku 2009, tedy měsíc po datu, kdy mají firmy ze zákona zveřejnit v obchodním rejstříku účetní závěrku.

Zdroj: Dun & Bradstreet, HN

Stát si chce posvítit na stovky tisíc firem, které ignorují svou povinnost zveřejňovat údaje o svém hospodaření v obchodním rejstříku. Dosud proplouvaly v podstatě bez trestu, ale v budoucnu by se mohly dočkat tučných pokut.

Zaměří se na ně finanční úřady, které mohou ze zákona vyměřit sankci až ve výši tří procent majetku společnosti. To by mohlo u velkých společností znamenat částku v řádech milionů korun. Například u internetového obchodu Alza.cz, jež dodala naposledy závěrku z roku 2005, by podle posledních dostupných údajů mohla teoreticky dosáhnout až šesti milionů korun.

HN záměr potvrdil ředitel České daňové správy Jan Knížek. "Zatím to chceme nastavit tak, aby kontrola údajů v obchodním rejstříku a pokutování byly nedílnou součástí daňové kontroly. Pak se uvidí," řekl s tím, že berní úřady v nejbližší době obdrží metodický pokyn. Daňových kontrol přitom proběhlo minulý rok zhruba 86 tisíc. Úředníci budou muset při kontrolách spolupracovat s rejstříkovými soudy.

Maximální pokuty jen výjimečně

Pokuty nebudou dle Knížkova názoru ve většině případů dosahovat maxima, tedy tří procent majetku. "V případě opominutí by to nebylo adekvátní. Takto vysoké pokuty se týkají firem, které povinnost porušují úmyslně a závažným způsobem – nezveřejnily závěrku deset let zpět, mají v nepořádku účetnictví nebo nepodávají přiznání," upřesnil. Pokud budou berní úředníci důslední, do státní pokladny by mohly přitéct navíc stovky milionů.

Informační povinnost dnes podle analýzy společnosti Dun & Bradstreet ignoruje většina českých společností včetně velkých podniků, účastníků veřejných zakázek i firem vlastněných politiky. Hříšníky jsou například společnost Norma k. s., jež naposledy reportovala za rok 2001, hobbymarket Baumax nebo realitka Českomoravská realitní.

Pozdě dodává závěrky přes 83 procent firem, dlouhodobě pak nereportuje kolem 60 procent – účetní závěrka za rok 2006 dnes chybí 274 tisícům obchodních společností. Podle odborníků řeší ale podobný problém rovněž úřady v zahraničí.

Některé společnosti své zisky a majetky nezveřejňují úmyslně. "Náš akcionář si nepřeje, aby tyto údaje byly komukoli volně dostupné. Existuje nějaký důvod, proč bychom je do obchodního rejstříku měli dávat?" reaguje marketingový ředitel internetového obchodu Alza.cz Jan Samko.

Podnikatele dosud nic netlačilo, aby údaje zveřejňovali. Mimo záznam shodně říkají, že přestupek nikdo netrestá, a když, pak měkce. Informační povinnost má přitom pomáhat zejména jim, například k prověření bonity potenciálního obchodního partnera.

Kompetenci udělovat sankce mají kromě finančních úřadů ještě rejstříkové soudy spadající pod ministerstvo spravedlnosti. Ty si však stěžují, že mají limit na pokutu 20 tisíc korun.

"Ocenili bychom, kdyby zákonná úprava zavedla tvrdší sankce a neplnění informační povinnosti se stalo důvodem ke zrušení společnosti. Firmy by to motivovalo k dodržování zákona," řekla mluvčí rejstříkového soudu v Praze Martina Lhotáková.

Oba resorty si donedávna tuto kompetenci přehazovaly jako horký brambor a pokutovalo se jen zřídka.

Ministerstvo financí rozdalo kvůli porušení zákona o účetnictví pouze 244 pokut ve výši 8,7 milionu korun, a to navíc většinou kvůli jiným přestupkům. Rejstříkové soudy žádné statistiky o počtu sankcí nevedou. Oba resorty si nyní vyjasňují další postup a řeší, jak zákon aplikovat a zveřejňování údajů kontrolovat.

 

Firmy nedodávají data