O tom, že se zpozdí dostavba Jaderné elektrárny Temelín, neměli tušení dva ze tří uchazečů tendru. Podle zjištění HN a serveru iHNed.cz zástupci francouzské Arevy ani amerického Westinghousu o zpoždění projektu, na rozdíl od česko-ruského konsorcia Škoda JS, Atomstrojexportu a Gidropressu, nevěděli.

"Westinghouse nebyl ze strany ČEZ oficiálně informován o zpoždění tendru," uvedl Kerry Hanahan, ředitel zákaznických projektů Westinghouse v ČR.

Ve stejném duchu zní i odpověď Thomase Eprona, který zastupuje francouzskou Arevu. "Areva zatím neobdržela žádnou oficiální informaci o posunu termínů v temelínském tendru," uvedl Epron.

Mluvčí Škody JS Jan Stolár však na rozdíl od kolegů tvrdí, že to pro jeho firmu není žádná novinka. "Zhruba před měsícem jsme dostali informace, že byl do soutěžního procesu vložen jeden krok, který proces zdrží o pár měsíců."

Zpoždění se hodí

Podle šéfa ČEZ Martina Romana někteří uchazeči během soutěžního dialogu signalizovali zájem o posunutí harmonogramu procesu. "Realitou je, že v průběhu soutěžního dialogu se zájemci ptali na možnosti upravení či prodloužení tendru. Ale žádné rozhodnutí zatím není," potvrdila Romanova slova pro ČRo1 mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Jak ve středu uvedl člen dozorčí rady ČEZ a bývalý ministr financí Eduard Janota, stát v souvislosti se zpožděním tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín neposkytne letos uchazečům zadávací dokumentaci k výběrovému řízení.

Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci po středečním jednání vlády navíc sdělil, že rozhodnutí o možném odkladu dostavby Temelína bude oznámeno po zasedání bezpečnostní rady rady 19. října.

Stolár ke zpoždění uvedl, že dojde-li opravdu k odkladu, pak jej "skvěle využijí." "Pokud tato situace nastane, bude to rozhodnutí ze strany objednavatele a Areva udělá všechno pro to, aby naplnila všechny požadavky plynoucí ze strany zákazníka," doplnil ho Epron.

Několikaletý odklad

ČEZ odloží dostavbu možná až o několik let. Firma původně plánovala, že dva nové bloky Temelína začnou vyrábět proud v roce 2020.

"Tendr se zpozdí. Nevíme zatím o kolik, ale může to být o několik let," uvedl již v úterý zdroj z představenstva ČEZ, který nechtěl být jmenován.

Elektrárenská společnost získala doposud od všech tří zájemců na konci dubna první dokumentaci k plánovaným jaderným blokům. Zadávací dokumentaci původně hodlala uchazečům předat tento měsíc s výzvou, aby své nabídky předložili na jaře příštího roku. Tento krok procesu se však, jak naznačil Janota, určitě zpozdí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru