Jedna z největších evropských bankovních skupin, rakouská Erste Bank, pohrozila Maďarsku kvůli vysoké bankovní dani odchodem ze země. Její šéf Andreas Treichl varoval Budapešť, že pokud bude na dani trvat, připraví se o investory. "Přemrštěná daň nás rozčílila. Není nutná," uvedl šéf skupiny Erste.

Ačkoliv Treichl nechtěl předvídat, za jakých okolností by jeho banka opustila maďarský trh, uvedl, že existují země, kde Erste může investovat více.

"Jednou ze zemí, kde zatím vyvíjíme málo aktivit a kde bychom chtěli být více vidět, je Polsko," řekl Treichl. Jeho bankovní skupina se údajně hodlá zaměřit také na země západního Balkánu.

Dění okolo maďarské bankovní daně odráží všeobecnou situaci. Daň je určitým trestem pro celý finanční sektor v době, kdy regulátoři požadují, aby banky navýšily svůj kapitál, a politici na ně tlačí, aby více půjčovaly. Bankéři si přitom stěžují, že tyto jsou tyto požadavky ve vzájemném rozporu.

Země jako Velká Británie, Německo, Francie nebo Jižní Korea už představily nová pravidla pro bankovní kapitál. Totéž nyní chystá i Rakousko.

Maďarská bankovní daň, jež má státu vynést jednu miliardu dolarů ročně (zhruba 17,6 miliardy korun), což činí 0,7 procenta hrubého domácího produktu Maďarska pro letošní rok, je nicméně největším extrémem.

Jak odhadli analytici společnosti Citigroup, rakouská Erste Bank by na nové maďarské dani odvedla ročně 44 milionů eur (zhruba jednu miliardu korun). Taková částka představuje 75 procent loňského čistého zisku Erste v Maďarsku.

Úroveň maďarské daně, která bude pravděpodobně ještě upravena pro příští rok a rok 2012, je z hlediska podílu na ekonomice čtyřikrát vyšší než podobné daně vybírané jinde v Evropě. Tato daň se má letos nicméně nejvíce navýšit v Británii, kde by mohla za rok vynést až tři miliardy dolarů (téměř 53 miliard korun).

Od plánu zvednout během následujících deseti let bankovní daň zatím ustoupily Spojené státy. Ty daly přednost dalším reformám, mimo jiné restrikcím v oblasti investičního bankovnictví.

 

Další články FT otištěné v HN na www.ekonomika.ihned.cz/ft

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru