Trh s uhlím

49 milionů tun
hnědého uhlí ročně činí současná spotřeba i těžba v Česku. Do roku 2020 těžba klesne na 35,7 milionu tun.

2012
už po tomto roce nastane první vážný problém. Na trhu meziročně klesne nabídka uhlí o 6,5 mil. tun, 16 teplárnám skončí kontrakty s těžaři, za něž ne všechny najdou náhradu.

2015
nenajde-li se náhradní řešení, bude po tomto roce ohrožena výroba tepla pro milion lidí.

2,7 tisíc GWh
elektřiny bude chybět na českém trhu v roce 2016, pokud uhelné zdroje nenajdou náhradu za výpadek uhlí.

(Zdroj: analýza firmy Invicta Bohemica z prosince 2009)

Těžařské společnosti v Česku počítají v následujících dvou letech s asi desetiprocentním poklesem těžby hnědého uhlí, vyplývá z jejich analýz.

Některá ložiska se blíží svému celkovému vyčerpání, jiná leží za hranicí územních limitů, které chrání před zbouráním severočeské obce. S limity má problémy prakticky jen mostecký Czech Coal, Sokolovské uhelné (SU) zase ložiska fyzicky docházejí.

Snižovat produkci neplánují jen chomutovské Severočeské doly (SD), které mají využitelné zásoby do roku 2040.

Těžaři tak znovu tlačí na politiky, aby přehodnotili stanovisko k možnému prolomení těžebních limitů. Jejich zachování bylo jednou z prvních věcí, na níž se po volbách dohodla koalice ODS, TOP09 a Věcí veřejných. "Koalice zachová územní limity a bude usilovat o jejich legislativní zajištění," podepsali zástupci v létě.

To ovšem firmy zpochybňují tím, že jde jen o podpis pro čtyřleté volební období, kdy bude u moci vláda premiéra Petra Nečase.

Tlak na prolomení limitů

Územní limity vymezily už v roce 1991 prostory, kam rypadla smějí a kam ne, aby se do budoucna zabránilo bourání obydlených vesnic a měst. Největší tlak na jejich prolomení teď vyvíjí Czech Coal.

"Skupina Czech Coal upozornila jak současnou vládu, tak vlády minulé, i příslušné odpovědné instituce na hrozící nedostatek hnědého uhlí v České republice. Limity povedou již od roku 2013 k výraznému propadu nabídky na trhu. Prohlášení Teplárenského sdružení potvrzuje, že problém již není kam dále odsouvat," řekla mluvčí Czech Coalu Gabriela Benešová.

Fakt, že uhlí ubývá už naznačila i jiná předchozí analýza , kterou zpracovala firma Invicta Bohemica (dříve pracovala mimo jiné i pro Ministerstvo průmyslu). Invicta podobně jako nyní těžaři soudí, že turbulence na trhu s uhlím a teplem přijdou už za tři roky.

Podle studie Invicty je největším problémem právě jednorázový pokles nabídky po roce 2012. "Ani prolomení limitů jej už nestihne zmírnit, to bylo možné jen v případě rozhodnutí nejpozději v roce 2008," uvádí.

Těžbu čeká pozvolný útlum

Z analýzy Czech Coalu i z odhadů ostatních těžebních společností vyplývá, že za dva roky by na trhu mohlo chybět 4,5 milionu tun uhlí, tedy asi desetina produkce z roku v roce 2009; tehdy se pod Krušnými horami vytěžilo asi 45 milionů tun.

Zhruba z poloviny na tom má podíl plánovaný útlum v litvínovském dole, který se rychle blíží k Hornímu Jiřetínu a aby vydržel aspoň do roku 2020, sníží svou těžbu z pěti milionů tun na polovinu. Celkem klesne těžba Czech Coalu z 14,4 milionu na 10,5 milionu tun.

Klesá i těžba Sokolovské uhelné, která už začala se snižováním těžby, aby se udržela v provozu až do roku 2036. To je termín stanovený pro vyčerpání zásob hnědého uhlí v lomu Družba. Ještě o devět let dříve, v roce 2027, měly původně dojít zásoby uhlí v lomu Jiří. Těžba v příštích letech klesne podle ekonomického ředitele firmy Jaroslava Rokose z někdejších deseti milionů tun ročně na zhruba osm milionů tun s dalším řízeným snižováním.

Produkce SU výrazněji klesla už v roce 2009, kdy se její objem dostal na zhruba 8,6 milionu tun. V roce 2008 SU vytěžila kolem 9,7 milionu tun uhlí a v roce 2007 to bylo přes deset milionů tun. Kdyby se objemy těžby nesnížily, zkrátila by se životnost nejen těžební, ale také zpracovatelské části firmy ve Vřesové, kde má SU technologii i elektrárnu. Výroba elektrické energie je přitom nejvýznamnějším zdrojem příjmů firmy.

SU už ukončila výrobu tříděného uhlí, což bylo podle Rokose spíše otázkou ekonomickou, než aby to souviselo s poklesem těžby. V případě briket dochází odpovídající uhlí a vyrábět se mají do konce roku 2010.

Severočeské doly - poslední Mohykán?

Stávající objem těžby tak zachovají zřejmě jen chomutovské Severočeské doly, které předpokládají vyčerpání dvou největších dolů okolo roku 2040. A v jejich oblasti nejsou ani s limity tak velké problémy.

"V neobydleném území za limitem se na území o ploše necelé čtyři kilometry čtvereční se nachází ještě dalších 100 milionů tun kvalitního nízkosirnatého uhlí s vysokou výhřevností, které je vhodné zejména pro teplárenství, které by bylo možné těžit zhruba do poloviny 21. století," řekl ČTK ředitel strategie SD Vladimír Budinský.

Jednou z alternativ vytěžení uhlí za limity by mohla být hlubinná těžba, která přímo na území Horního Jiřetína už léta pokračuje a ani zastánci limitů s ní nijak zásadní problémy nemají. Lidé z Czech Coalu o takové možnosti ale zatím nechtějí slyšet. Je technologicky komplikovaná a mnohem dražší, říkají mimo záznam.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru