Zatímco hypotéky letos zlevňují a banky každý měsíc snižují úroky, stavební spořitelny budou muset kvůli snížení státní podpory na stavební spoření řešit problém zdražování svých úvěrů. Spořitelny přitom už nyní potvrzují, že změna může způsobit dokonce i menší dostupnost úvěrů.

"Při opravdu nízkých úvěrech se snížením státní podpory může stát, že klientovi snížíme úvěrový rámec nebo mu dokonce úvěr nebudeme moci vůbec dát," říká Jiří Plíšek, šéf Stavební spořitelny České spořitelny. Podle něj chystané změny přibrzdí úvěrování stavebních spořitelen i proto, že se teprve seznamují, jak se do systému stavebního spoření promítnou.

"Banky budou opatrnější, co změny udělají. Jde o nové prostředí, které se dá obtížněji predikovat," vysvětlil situaci Plíšek.

Tím, že stát od 1. ledna sníží státní podporu a daňové osvobození nově připisovaných úroků, musí stavební spořitelny tento výpadek promítnout do plateb klientů za překlenovací úvěry. Při srovnatelném úvěru to od příštího roku znamená buď zvýšení měsíční splátky nebo prodloužení doby splatnosti.

Zájem o úvěry ze stavebního spoření přitom už klesl.Od ledna do konce srpna stavební spořitelny půjčily lidem 40,3 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o 9 procent. Za celý loňský rok spořitelny poskytly úvěry 66,4 miliardy korun, což znamenalo pokles o 11 procent.

Hypotéky naopak oživují. Za osm měsíců banky lidem půjčily už 50,8 miliardy korun. Podle odborníků by celoroční výsledek měl být kolem 80 miliard. Loni přitom banky na hypotékách půjčily přes 73 miliard korun, což byl meziroční pokles zhruba o 35 procent.

Plánované změny se dotknou nejen nových klientů, ale i těch, kteří už překlenovací úvěr čerpají.

Jak přesně, to ještě neumí všechny stavební spořitelny spočítat. "Simulační systémy si s tím zatím neumějí poradit. Pracujeme na tom, ale není to v kontextu všech chystaných změn jednoduchá záležitost," uvedla Hanka Vaněčková, mluvčí Modré pyramidy.

Šéf stavební spořitelny České spořitelny upozornil, že ani poradci na pobočkách zatím nemají takové systémy k dispozici. Na centrále Buřinky už ale slibují klientům nové platby propočítat.

O konkrétních dopadech plánuje Buřinka všechny klienty informovat v průběhu ledna a února. A to při příležitosti, kdy jim rozesílá pravidelné výpisy o stavu účtu k 31. 12. uplynulého roku a potvrzení o zaplacení úroků.

"Naše představa ideálního řešení je zároveň s uvedenými dokumenty klientům poslat i návrh na prodloužení doby splatnosti nebo navýšení měsíční platby," uvedl Plíšek.

 

Půjčky na bydlení

40,3

miliardy korun půjčily stavební spořitelny na bydlení za prvních osm měsíců letošního roku. To je o devět procent méně než ve stejném období loni.

50,8

miliardy korun si v prvních osmi měsících lidé půjčili na bydlení na hypotéku. Dle odhadů to za celý rok bude 80 miliard, což je o sedm miliard více než loni.